Ergün: Türkiye'nin gemisi sağlamdır!

Ergün: Türkiye'nin gemisi sağlamdır!
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ABD ve Avrupa ekonomisinde yaşanan borç ve bütçe açığının dünyayı tehdit ettiğini belirtti. Ancak...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ABD ve Avrupa ekonomisinde yaşanan borç ve bütçe açığının dünyayı tehdit ettiğini belirterek, "Şayet bir fırtına çıkarsa, bir takım dalgalanmalar olacaktır. Ama bizim gemimiz sağlamdır. Yoluna herhangi bir hasar almadan devam edecektir. Türkiye, dünyada muhtemel bir krize karşı en hazırlıklı ekonomilerden birisidir" dedi.
Türkiye'nin ilk organize sanayi bölgesi olan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) OSB, kuruluş anlaşmasının 50. yıl dönümünü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün katılımıyla kutladı. BTSO Organize Sanayi Bölgesi yarım asırı geride bıraktı. Altınceylan'da düzenlenen iftar ve kutlama programına, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Vali Şahabettin Harput, BTSO Başkanı Celal Sönmez, BTSO OSB Başkanı Ali Uğur ve çok sayıda sanayici katıldı. Programda söz alan BTSO OSB Başkanı Uğur,'Ağabey OSB' durumundaki BTSO OSB'nin önemli sorumluluklar taşıdığını söyledi. Uğur, "BTSO OSB olarak bundan sonraki hedeflerimiz arasında bölgemizdeki fabrikalarla ilişkilerini geliştirip, memnuniyet düzeyini daha da yukarılara taşıyan ve kurumsallaşmış bir yapıda OSB'dir. Bir bayrak yarışı olarak bu çalışmaları sürdüreceğiz. 50 yıldır görev yapan bütün yöneticiler ve emeği geçen herkese minnettarız" dedi.

Vali Harput, devlet olarak bürokrasinin tüm imkanları ile sanayicilerin yanında olacaklarını belirterek, "Bursa OSB'yi bugünlere getiren herkesi kutluyorum. Bursa, bu tarihi lokomotif görevini en iyi şekilde sürdürecektir" mesajını verdi.

"AVRUPALI ÜLKELER BİZİ MODEL ALIYOR"
Bakan Ergün, Türkiye'nin ne yazık ki OSB'lerin kurulmasında gereken miktarda önem vermediğini belirterek, son 8 yılda gelişme gösteren OSB'lerin birçok ülke tarafından model olarak alındığını kaydetti. Ergün, "Çok az sayıda OSB kurabildik. Onların da bir kısmını yanlış yerlere ve yanlış zamanlarda kurduk. 2002 yılından bugüne durduğumuz konuların başında OSB'lerin sayısını artırmak kadar kalitelerini yükseltmek olmuştur. Son 9 yıl içerisinde yaklaşık 40 yılda kurulan tamamlanan OSB kadar yatırımıtamamladık. Girişimcilerin hizmetine sunduk. OSB'ler sanayimizin dünya ile entegre olmasını ve rekabet gücünü artırmasını sağlayacak vizyona kavuştu. Moğolistan, Ukrayna ve Mısır gibi birçok ülke, ülkemizdeki OSB'ler ile bu süreçleri yakından takip ediyor. Bizi model alıyorlar. Türkiye'nin ekonomik ve sosyal hedeflere ulaşması üretimle mümkün olacaktır. Ülke genelinde daha fazla ve kaliteli ileri teknolojiyi dayanan ve yenilikçi bir üretim kültürü oluşturmalıyız. Yerli ve yabancı girişimcilere elverişli biryatırım ortamı oluşturacağız. Girişimcilere ortak idare ve alt yapı hizmetleri sunan OSB'lerin önemli rolü var. Enerji ve çevre ulaşım gibi hizmetlerin tek bir elde yönetilmesine zemin hazırlamaktadırlar. Küresel rekabet gücü kazanmak için kalite odaklı üretim anlayışı ve yüksek katma değer gibi niteliklere planlı sanayi modeli ile ulaşabiliriz" diye konuştu.

Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat ve dünyanın ilk 10 ekonomisine girmek gibi bir hedefinin olduğunu hatırlatan Ergün, "Bu hedefe ulaşmak için sadece üretmekle olmaz. İleri teknolojili ve yüksek katma değerli üretim yapmak zorundayız. Yüksek teknolojiyi ürünlerin payını yükseltmemiz gerekir. Bu zaruretin farkındayız. Yeni dönemdeki kamu yapılanmasında bilim ve sanayiyi en iyi tesis edebilecek bir bakanlık yapıldı" şeklinde konuştu.

"MİKRO REFORMLARI HAREKETE GEÇİRECEĞİZ"
Üniversite ve sanayi yapısında büyük bir katkı sağlamak için çaba sarf ettiklerini ve bu konuda bakanlık olarak üniversiteler, STK'lar ile ticaret sanayi odalarıyla azami derecede iş birliği tesis etmekte kararlı olduklarını ifade eden Ergün, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Geride bıraktığımız 8-9 sene boyunca makro reformları harekete geçirdik. Bundan sonra mikro reformları ve KOBİ'lerin rekabet gücünü artıracak yeni bir dönem olacaktır. OSB'lerin üniversiteler ile mesleki eğitimle ilişkisini geliştirmeye büyük önem veriyoruz. OSB'lerde meslek liseleri kurmaya başladık. Önümüzdeki bu dönemde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız. Ülkemizdeki OSB'lerin hepsinde mesleki lise kuracağız. Doğrudan bir ilişki kuracağız. Meslek liselerinin yanı sıra bazı mühendislik, işletmefakülteleri ile AR-GE merkezlerini de OSB'lerde kurulması yönünde adımları hep beraber yapacağız".

"BİZİM GEMİMİZ SAĞLAM"
Türkiye'nin bugün makro ekonomik dengeler açısından herkesin takdirini topladığını belirten Ergün, Avrupa ve ABD ekonomilerinde borç ve açığının yaşandığını hatırlattı. Fırtınanın çıkması durumunda dalgalanmaların olabileceğini kaydeden Ergün, "Özellikle Avrupa ve ABD ekonomilerinde yaşanan bu sorunlar dünya ekonomisini tehdit etmeye devam ediyor. Şayet bir fırtına çıkarsa, bir takım dalgalanmalar olacaktır. Bizim gemimiz sağlamdır. Yoluna herhangi bir hasar almadan devam edecektir. Türkiye dünyadamuhtemel bir krize karşı en hazırlıklı ekonomilerden birisidir. 2011'in ilk çeyreğinde yüzde 11 büyüme gösterdik. Dünyada çift haneli büyüyen tek ekonomi olduk. Bu yıl seçim yılı olmasına rağmen popülizm yapmadık. Bütçe açıklarını azaltmaya gayret gösterdik. Hatta bütçe fazlası verdik. Cari açıkla ilgili bazı sıkıntılarımız oldu. Ancak bu konuya da gerekli önlemleri alacağımıza herkes emin olmalıdır. Girişimcilerin önündeki makro ekonomiden ve bürokrasiden kaynaklanan engelleri büyük ölçüde kaldırdık.

Sektörel stratejik belgelerle mikro reformlar için gerekli yol haritalarını oluşturduk. Türkiye, rekabetçi bir üretim gücü yapısına doğru kayıyor" açıklamalarında bulundu.

"YENİ ANAYASA EKONOMİK GELİŞME İLE YAKINDAN İLİŞKİLİDİR"
Dirayetli ve aktif politikalarla iş adamlarını yurt dışına açılmalarını sağladıklarını vurgulayan Ergün, "Her geçen gün normalleşme yolunda bir adım daha ilerliyoruz. Yeni anayasa, ülkemizin demokratik gelişimi kadar ülkemizin ekonomik gelişmesi için de yakından ilişkilidir. İş dünyasının yeni anayasa sürecinde aktif rol almaları gerektiğine inanıyorum. Önünüzü açmaya, işlerinizi kolaylaştırmaya ve ülkemize daha fazla yatırım kazandırmaya devam edeceğimizi söylemek istiyorum" dedi.
Programda, protokol üyeleri BTSO OSB'de kurulan ilk fabrikalar, en çok istihdam sağlayan ve ihracat gerçekleştiren firmaların yetkililerine plaket verdi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com