"Eritilen cama üfleyerek şekil veriyorlar"

Eritilen cama üfleyerek şekil veriyorlar
Yüksek ısıda eritilen camı üfleyerek balon gibi şişiren cam işleme ustaları, çeşitli aksesuar malzemeleri yanında laboratuvarların cam tüp ihtiyaçlarını da karşılıyor-Cam işleme sanatçısı Pekeş:-"Çeşitli aksesuar malzemeleri üreterek hem sanatsal faaliyet

ORHAN ÇİÇEK - KAAN BOZDOĞAN - Yüksek ısıda eritilen camı üfleyerek balon gibi şişiren cam işleme ustaları, çeşitli aksesuar malzemeleri yanında laboratuvarların cam tüp ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Cam işleme sanatçısı Feridun Pekeş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na kayıtlı olarak çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Mesleğe babası Hasan Hüseyin Pekeş'in yanında laboratuvar tüpleri imalatıyla 13 yaşında başladığını kaydeden Pekeş, "Camı alevde eriterek işliyoruz. Meşakkatli bir iş olduğu için sanatımızı yapan çok az. Sonuçta cam ile çalışıyorsunuz. Kırılgan bir malzeme ve alevle çalışıyorsun. Çok ince işçiliği olan bir iş. Onun için özen gösterilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Cam üfleme dersleri verdiğini de anımsatan Pekeş, "Çeşitli aksesuar malzemeleri üreterek hem sanatsal faaliyette bulunuyor, hem de laboratuvar camı imalatında ısıya dayanıklı camlarla çalışıyoruz. Ülkemizde olmadığı için hammaddeyi Çin, Almanya, Çekoslovakya ve İtalya gibi ülkelerden getiriyoruz" dedi.

Isıyı bin dereceye kadar çıkartarak erittikleri cama çeşitli şekiller verdiklerini ifade eden Pekeş, şunları söyledi:

"Bu meslekte iyi bir usta olabilmek için küçük yaştan yetişmek gerekiyor. Bunun için de küçük yaşta insanları buraya alıp yetiştirerek usta haline getiriyoruz. Burada bir usta yetiştirmek iki yıl alıyor. Camı tanımak, alevi tanımak, camı işlemek kolay bir iş değil. Bayağı bir süreç istiyor."

Cam üfleme sanatının Osmanlı'dan günümüze taşınan bir meslek olduğunu dile getiren Pekeş, bu sanatı yaşatmak için çeşitli etkinlikler düzenlediğini kaydetti.

Pekeş, şöyle devam etti:

"Nerede bir tezgah açsam insanlar şaşırıyor. Hemen bir kalabalık toplanıyor, ilgi inanılmaz oluyor. İnsanlar camın erime şekline, büyülü dünyasına kapılıyor. Güzel bir meslek ama biraz daha geliştirilip yayılması gerekiyor. Kendi çabamla elimden geleni yapıyorum. Bu konuda dersler de veriyorum. Bu işi seviyoruz, cama ömrümüzü adamışız. Bunu yaymamız gerekiyor. Yarın bir gün ölüp gideceğiz ama meslek baki kalacak. Biz de yaptıklarımızla baki kalmak istiyoruz."

Baba Hasan Hüseyin Pekeş de cam işlemenin çok zor bir iş olduğuna dikkati çekti.

"Çıraklık evresinden itibaren uzun yıllar neyin nasıl yapıldığını benliğine yerleştirerek gitmek zorundasın" diyen Pekeş, camın saydam bir malzeme olduğu için hata payının da sıfır olması gerektiğini vurguladı.

Muhabir: Kaan Bozdoğan
Yayınlayan: Şükran Yücel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com