Erkek adaylara karşı tek başına meydanlarda

Erkek adaylara karşı tek başına meydanlarda
Erzurum'un Narman ilçesinde yerel seçimlere hazırlanan 50 belediye meclis üyesi adayı arasındaki tek kadın aday Dilek Somun, seçilmesi halinde ilçe tarihine geçecek

ERZURUM (AA) - SELAMİ KÜÇÜKOĞLU - Narman ilçesinde yerel seçimlere hazırlanan 50 belediye meclis üyesi adayı arasındaki tek kadın aday Dilek Somun, seçilmesi halinde ilçe tarihine geçecek.

Bugüne kadar kadın siyasetçinin çıkmadığı ilçede siyasete atılan tek bayan olan Somun, gençlerle kahve köşelerinde, ev hanımlarıyla evlerde, esnafla iş yerlerinde görüşerek yapacaklarını anlatıyor.

Somun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, CHP'den birinci sıra aday gösterilmesinin ardından yaptığı seçim çalışmalarında erkeklerin kendisine büyük bir ilgi gösterdiğini söyledi.

Siyasete atılmadan önce bazı korkularının olduğunu belirten Somun, "Var olan korkularımızın yersiz olduğunu gördüm. Çalışmalar çok iyi gidiyor. Meclis üyesi seçilirsem ilçe tarihinde bir ilk olacak. Benden önce burada siyasete atılan kadın olmadı. Benim amacım ilçede sosyal alanlar yok ve gençler kahve köşelerinde vakit geçiriyor. Ev hanımlarımız ev hapsinde. Birileri bu sorunları gündeme taşımalı ve çözüm bulmalıydı. Bu nedenle siyasete atıldım. Bana destek veren gençlerin ve bayanların yanı sıra erkeklerin sayısı da tespitlerim kadarıyla çok fazla. Siyasetten de alnımın akıyla çıkacağım" dedi.

- "Seçim çalışmalarına başlarken en fazla erkeklerden çekiniyordum"

Somun, lokanta işletmeciliği yapmadan önce halkın karşılaştığı sorunları tam anlamıyla bilmediğini ve insanların önünü kapatan problemleri lokantacılık sayesinde öğrendiğini ifade etti.

"İnsanlar buraya yemek yemeğe geldiklerinde kulak misafiri olduğum sorunları beni şaşırtıyor" diyen Somun, şöyle devam etti:

"Ev hanımıydım ve etrafımı tanımıyordum. Lokantacılığa başladıktan bir süre sonra çevremde olup biteni görmeye başladım. Sosyal ortam genişlediği için  sorunların farkına vardım 'bir yerlerden başlamalıyım' dedim. Meclis üyeliği adaylığından nasip oldu siyasete girdik. Bazı korkularım vardı. 'Küçük ilçede bir kadının siyasete atılması nasıl karşılanır, çevrenizden nasıl tepkiler alır, neler yaparsınız?' Doğrusu bunları düşününce korkuyordum. 'İnsanlar size nasıl bakar, nasıl karşılar' diyerek bunlar beni hep korkutuyordu. Seçim çalışmalarına başlayınca en fazla erkeklerden çekiniyordum. Sonra erkeklerde bana destek olmaya başlayınca kendime olan güvenim arttı. Zaten benim en büyük destekçim bayanlar ve gençler. Özelikle gençler büyük bir destek veriyor. Kahve köşelerine gidip gençleri orada görünce üzülüyorum. Ya kağıt oynuyorlar ya da farklı bir oyun ama onların yeri kahve değil, sosyal mekanlar olmalı."

Somun, ev toplantıları veya ziyaretlerde hedef kitlesi olan bayanların parti gözetmeksizin kendisine destek vereceğini dile getiren bayanların, "Artık yeter kadınlarında siyasette yeri olmalı, sizin arkanızdayız" şeklinde ifadeler kullandıklarını dile getirdi.

- "Siyasete sonradan başladım ama en dürüst şekilde yapacağım"

Lokantasına gelen müşterilerine kendisini tanıtarak oy isteyen Somun, şunları kaydetti:

"Lokantaya gelen müşterilerimle yemek sonrası kısa bir sohbet ortamı oluşturuyorum ve onlara da aday olduğumu söylüyorum. Birey olarak hiçbir parti gözetmeksizin, herkesle görüşüyorum ve bugüne tek bir tepki almadım. 'Seçilince ilk olup bize öncü olacaksınız' diyorlar. Yaşlısı, kadını, genci hep böyle ertelenmiş. En büyük hedefim, her nüfusa hitap edecek çalışmaları, belediye meclisine sunmak. Projelerin hayata geçirilerek ilçeye katkı olması için çalışacağım. Bir diğer amacım belediye meclis üyeliğinin, noter gibi olmadığını yani her gelen maddeyi onaylayan veya onaylamayan kişi olarak değil, ilçeye neler katarımın hesabını yapan kişilerin olduğunu ispatlamak. Ev hanımıydım, lokantacı oldum. Bana, 'lokantayı işletemezsin. En fazla 4 ay dayanır ve sonra kapatırsın' dediler. 4 yıldır lokanta işletiyorum. Şimdi siyasete girdim ve sonuna kadar götüreceğim. Siyasete sonradan başladım ama en dürüst şekilde yapacağım."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com