Erkek çocukları daha çok etkileniyor

Erkek çocukları daha çok etkileniyor
Anne rahminde erkek çocukların strese karşı daha hassas oldukları iddia edildi. Uzmanlar hamile kadınların stresin yıkıcı etkisini plasenta yoluyla çocuğa geçirdiğini belirtiyor.

ABD'de yapılan bir araştırmada annenin stresin yıkıcı etkisini çocuğa plasenta yoluyla ilettiği belirtildi. Protein tarafından kaplanan bu etki erkek ve kız çocuklarda farklı şekilde ortaya çıkıyor. Bilim insanları anneden kaynaklananan stres ve bozuklukların neden erkek çocuklarda daha fazla görüldüğünü bu araştırmanın ortaya çıkaracağına inanıyor. Annede görülen şizofreni ve otizm gibi bozukluklar erkek çocuklarda daha yaygın.

Pennsylvania Üniversitesi veterinerlik Fakültesi'nden Dr. Tracy Bale "Hamilelik boyunca anne her şeyden etkilenir ve bunu da plasenta yoluyla fetüse iletir. Şimdi annenin stresi fetüse ilettiğini tespit ettik" dedi.

Uzmanlar fareler üzerinde yaptıkları deneyde hamileliklerinin ilk haftalarında tilki kokusu veya alışılmamış seslerle hafif strese maruz bıtaktı. Plasenta içinde bulunan OGT adı verilen bir enzimin stresli farelerde daha az seviyede olduğu belirlendi. Buna paralel olarak erkek yavru plasentasında OGT'nin dişi yavrulara göre daha düşük olduğu belirlendi.

Sonraki araştırmalarda OGT seviyesinin kesilmesiyle daha doğmamış farenin 370'ten fazla geninin harekete geçtiği gözlemlendi. Bu genlerin çoğu enerji kullanımı, protein düzenlemesi, sinir hücresi bağlantılarının yaratılması gibi kritik nörolojik gelişmelerde rol oynuyor.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırma sonucuna göre bu araştırmadaki veriler insana kolaylıkla tercüme edilebilir.

Uzmanlar doğumdan sonra erkek bebeklerin plasentasındaki düşük OGT seviyesinin buna kanıt olarak gösterileceğini belirtiyor. Buna göre hamilelik boyunca OGT'nin beyni koruduğuna işaret eden uzmanlar erkeklerde düşük seviyede olmasının onları annenin stresine daha fazla maruz bırakmasına nedne olduğunu ifade ediyor.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com