Erkek gibi içerseniz erkek gibi ölürsünüz

Erkek gibi içerseniz erkek gibi ölürsünüz
Kadınların bugün, 1960'lara göre sigaradan ölüm oranları 2.7 kat arttığı bildirildi. 2000 ile 2010 arası artışın ise 25 kat olduğu ifade edildi. Uzmanlar kadınlar arasında ölüm artış hızını "erkek gibi sigara içerlerse erkek gibi öleceklerini bilmeliler"

ABD'de yapılan geniş çaplı bir araştırmada çıkan sonuç kadınlar açısından hiç de iyi bir sonucu haber vermiyor. Araştırmaya göre kadınların sigaraya bağlı olarak ölümleri 1960'lardan bugüne 2.7 kat arttı. Kadınların bugün akciğer kanserine yakalanma oranı 1960'lara oranla çok fazla. 2000 ile 2010 arasında bu risk tam 25 kat arttı. Aynı trend sigaraya bağlı diğer akciğer hastalıklarında da görülüyor.

Uzmanlar kadın içicilerin artık geçmişe göre daha erken yaşlarda sigaraya başaldığınuı belirtiyor. Öte yandan eskisine göre günde içilen sigara mikttarında da artış görüldü. 19801'lerde kadınlar arasında sigara içme oranı en üst düzeyine çıktı. Tabii bu yılların etkisi daha sonraki yıllarda görülmeye başlandı.

Bu çalışmada 2.2 milyon kadın ve erkek incelendi. 55 yaş üzeri bu insanların 1959 ile 2010 yılları arasındaki verileri değerlendirildi. Araştırmada kadın ve erkeklerde sigara içenlerle sigara içmeyenler arasında KOAH, kalp hastalıkları, akciğer kanser gibi hastalıklardan ölenlerin hemen hemen eşit olduğu görüldü. Erkekler arasında akciğer kanserinden ölümler 1980'lerde bir düz çizgiye ulaştı, ancak KOAH'tan ölümler artmaya devam ediyor.

New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya göre sigarayı bırakanlarda ölümler keskin bir biçimde azaldı. Amerikan Kanser Derneği'nden Dr. Michael Thun "Kadınların daha düşük katran ve nikotin içeren sigara içmelerine rağmen son on yılda sigaraya bağlı ölümler kadınlarda artış gösterdi. Sigaranın 'light' olup olmaması fark etmiyor. Bu tür sigaralar da kadınların akciğer kansseri olmasının önüne geçemiyor" dedi.

Araştırmayı değerlendiren Oxford Üniversitesi'nden Prof Richard Peto kadınlara seslenerek "Eğer erkek gibi sigara içerseniz erkek gibi ölürsünüz" dedi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com