"Erkek memurlar iç çamaşırımıza kadar arıyor"

"Erkek memurlar iç çamaşırımıza kadar arıyor"
Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasi suçlardan tutuklu kadınlar erkek infaz koruma memurlarına ilişkin Adalet Bakanlığı’na şikayette bulundu.

Gezi Parkı olayları, Ahmet Atakan‘ın ölümü, ODTÜ ve 12 Eylül darbesinin yıldönümü protestolarına katıldığı gerekçesiyle 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan tutuklanan ve Alanya Mahmutlar L Tipi Cezaevi’nde A-11 no’lu koğuşta kalan Ayşe Deniz Karacagil ile diğer siyasi tutuklu kadınlar, Adalet Bakanlığı’na dilekçeyle şikayette bulundu. 20 yaşındaki Ayşe Deniz ve koğuş arkadaşlarının şikayetine ilişkin bilgi veren baba Ömer Faruk Karacagil, geçen eylül ayında Bingöl Cezaevi’ndeki firar olayı sonrasında denetimlerin psikolojik tacize varan boyuta ulaştırıldığını öne sürdü.

Ayşe Deniz’in ifadesine göre sayıma kadın infaz koruma memurları gelmesi gerekirken erkeklerin katıldığı ve daha baskıcı bir tavır sergilendiğini aktaran baba Karacagil, şöyle konuştu:

“Kadın hükümlü ve tutuklular da karşı çıkıyorlarmış ve itirazda bulunuyorlarmış. Bir de iç çamaşırlarına kadar bakmaya başlamış erkek gardiyanlar. Bu bizi çok rahatsız ediyor. Yatakhaneye kadın gardiyanlar girmesi gerekirken erkekler giriyormuş. Bana telefonla bildirdi. Adalet Bakanlığı’na bu konuda bir şikayet dilekçesi yazmışlar ve durumu anlatmışlar. Özet olarak psikolojik taciz yapıldığı, yüksek sesle bağırarak içeri girildiği, iç çamaşırlarına kadar erkek gardiyanların baktığı gibi sorunlara değinmişler şikayet dilekçesinde. Ayrıca tahrik edici davranışlarda kasıtlı olarak bulunularak karşılık verilmesi durumunda da hücre cezası veriliyor ya da cezası uzatılıyor. Tutukluk süresine yansıtılıyor.”

Cezaevindeki uygulamalar arasında her şeyin parasının hükümlülerden alındığı ve bir ticarethane gibi çalıştırıldığı yönünde şikayetler de olduğundan bahseden Karacagil, “Örneğin, Cuma günleri telefon görüşmemiz var ama biz arayamıyoruz, ancak o bizi arıyor ve parasını Deniz, cezaevine ödemek zorunda kalıyor. Halbuki ben arayabilsem masrafı ben karşılayacağım” dedi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com