Erkeklerden Kadın Cinayetlerine Protesto!

Erkeklerden Kadın Cinayetlerine Protesto!
Mersin'de bir grup erkek, son günlerde artan kadın cinayetlerini protesto yürüyüşü yaptı...

İnsan Hakları Mersin Şubesi'nce düzenlenen ve Bdp'nin de destek verdiği yürüyüş, Silifke Caddesi üzerindeki İnsan Hakları Derneği (İHD) binası önünden başladı. Tamamı erkeklerden oluşan yaklaşık 100 kişilik grup, 'Kadın cinayetlerine hayır' yazılı pankart taşıyarak, 'Kadına uzanan eller kırılsın', 'Kadınlar kimsenin namusu değil', 'Analar bacılar öldürülmesin' sloganı attı.

Camişerif Mahallesi'ndeki Akdeniz Belediyesi Kadın Danışma Merkezi'ne gelen eylemcileri, bir grup kadın alkışlarla karşıladı. Burada bir açıklama yapan İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, ülkemizde, bölgemizde ve dünyadaki kadın cinayetlerinin artık son bulması gerektiğini söyledi.

Toplumsallaşmayı, sosyalleşmeyi gerçekleştirenlerin kadınlar olduğunu belirten Tanrıverdi, "İnsanın sosyal bir varlık olmasının önünü açan ve uygarlığın temelini atan yine kadınlardır. Köleliğin başlamasıyla birlikte, kadının bu güzellikleri yok oldu. İkinci sınıf insan oldu. Erkeğin malı haline geldi. Bu durum feodal toplumda ve günümüz kapitalist toplumda da aynen devam etmektedir" dedi.

Erkek egemen sistem ve anlayışın, kadını yaşamın her alanında ezdiğini ve erkeğin malı olarak gördüğünü savunan Tanrıverdi, "Kadının, erkeğin namusu olduğu anlayışı toplumda kabul görmektedir. Kadın zekası, üretime olan katkısı ve en önemlisi de barışçı kimliği ile erkeğin önünde yer alması gerekirken, neden erkeğin gerisinde olsun? Karşı cinse ilgi gösteren, ilişki kuran veya bu arayışta olan erkek 'çapkın' olarak değerlendirilirken, aynı tavrı gösteren kadın neden 'namussuz' oluyor? Bu nasıl bir zihniyettir? Bu zihniyetin mahkum edilmesi gerekir" diye konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com