Erken emeklilikte kötü haber

Erken emeklilikte kötü haber
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten erken emeklilik tartışmalarıyla ilgili açıklama geldi.


Emeklilikte yaş bekleyen yaklaşık 5 milyon çalışanı ilgilendiren düzenleme konusunda Şimşek, “Açık ve net olarak söylüyorum, ne bizim bütçemiz ne de SGK’nın mevcut yapısı böyle bir adımı kaldırabilir. Bu ne Türkiye’nin hayrınadır, ne de Türkiye bu yükü kaldırabilir. Bakanlık olarak bu konudaki tutumumuz açık ve nettir” dedi.

 
“Emeklilikte yaş bekleyen diye bir şey olamaz” diyen Şimşek, “Emeklilikte tek koşul yok, öyle olsa biz 90'lı yılların başına dönerdik, milletin 36 yaşında emekli olmasına izin verirdik” şeklinde konuştu.
 
"65 yaşın altında emeklilik dünyada yok"
 
Şu anda Türkiye’de kadınların en erken 49, erkeklerin 50 yaşında emekli olabildiğini söyleyen Şimşek, “Dünyada ben böyle bir ülke bilmiyorum… OECD ülkelerinde ortalama 65 yaşın altında emekliliğe izin veren yok” diye ekledi.
 
Bu sene sadece emekli maaşları için 121 milyar lira harcanacağını kaydeden Şimşek, “Bu ülkede toplam yatırım bütçesi 38,6 milyar lira” dedi.
 
"Milliyetçilik kağıt üzerinde kalmalı"
 
Şimşek, devlet memurları yasasında yapılacak değişiklikle bütün devlet memurlarına 3 yıl zorunlu hizmet getirilmesiyle ilgili olarak da değerlendirmelerde bulundu.
 
“Devlet memurları tabii ki bu ülkenin her tarafında çalışmakla mükelleftir. Dolayısıyla ben bunun için bir teşvik sistemini doğru bulmuyorum” diyen Şimşek, “Bu konu tartışılır müzakere edilir daha o noktada değiliz” dedi ve şöyle devam etti.
 
“Ama bizim milliyetçiliğimiz, ülke sevgimiz, vatan sevgimiz sadece söylemde ve kağıt üzerinde kalmaması gerekir. Biz bu ülkeyi seviyorsak ülkenin dört bir köşesinde gönüllü olarak çalışmamız lazım.” (IUK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com