Erken su koyuverdi!..

Erken su koyuverdi!..
Eskişehir karayolu üzerinde ve Kütahya'nın girişinde ki eski asfalt şantiyesinin bulunduğu yere yapılan ve 2010 yılının Kasım ayında hizmete giren yeni otobüs terminalinde sorunların büyüyerek devam ettiğini belirten terminal esnafı; "Bizi bir gecede

Eskişehir karayolu üzerinde ve Kütahya'nın girişinde ki eski asfalt şantiyesinin bulunduğu yere yapılan ve 2010 yılının Kasım ayında hizmete giren yeni otobüs terminalinde sorunların büyüyerek devam ettiğini belirten terminal esnafı; 'Bizi bir gecede buraya taşıdılar. Terminalin ısıtma sistemi çalışmıyor. Yağmurlu havalarda çatılarda oluşan çatlaklar nedeniyle yağmur suyu terminalin içine giriyor. Otomatik kapılar çalışmıyor' şeklinde tekpi gösterdiler.
'DEMİR TENEKE İÇİNDE GAZETE KAĞIDI YAKTILAR'
Kütahya'nın girişinde bulunan şehirler arası otobüs terminali yaklaşık 5 ay önce halkın hizmetine girmişti. Terminalin açıldığı günden bu yana birçok eksiğinin bulunduğunu ancak eksikliklerin giderilmemesi nedeniyle sorunların büyüyerek devam ettiğini dile getiren terminal esnafı, yetkililerin kendilerini adeta kaderlerine terk ettiğine öne sürdüler.
Kış mevsimi boyunca terminalin ısınma sorunun giderilemdiğini belirten Selçuk Kocabaş, kendi imkanları ile ısınmaya çalıştıklarını; ancak terminalin çok yüksek olması ve cam bölmelerin çok sayıda olması nedeniyle ısınamadıklarını buna rağmen her ay ısınma bedelini ısınamadıkları halde ödemek zorunda kaldıklarını söyledi.
Terminalin içinde yolcuların teneke içinde gazete kağıtlarını yakarak ısınmaya çalıştıklarını öne süren esnaf; 'Terminale giren yolcu hemen soğuk havlardan dolayı çıkmakistiyor. Ama zorunlu olarak otabüsünün kalkış saatini bekleyen yolcular ve yolcu yakınları terminalde beklemek istiyor. Bazı yolcular soğuk hava nedeniyle terminalde teneke içinde gazete kağıtları yakarak ısınmaya çalışıyorlardı, biz gözlerimizle bu olaya tanık olduk. Bu sorunu gereken yerlere defalarca söylememize rağmen derdimize derman olacak kimseyi bulamadık' şeklinde konuştular

'VALİDEN RANDEVU İSTEDİK ANCAK DAHA BİZE CEVAP VERİLMEDİ'
Terminalin tavan bölümüne yerleştirilen klimaların bir bölümünün çalıştığını bir bölümünün çalışmadığını ifade eden Muammer İşal, ısınma sorunu başta olmak üzere diğer birçok sorun ile ilgili Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ile randevu almak istediklerini ancak kendilerine randevu verilmediğini söyledi.
İşal; 'Bizi bir gecede bu yeni terminale taşıdılar. Bizimle hiç bir diyalog kurulmadı ve bizim isteklerimize önem verilmedi. Biz buraya taşındığımızda soğuk havalar nedeniyle geceleri araçlarımızın içinde uyumak zorunda kaldık. Hala ısınma sorunu giderilmedi.

'ÇATIDAKİ ÇATLAKLAR NEDENİYLE YAĞMUR SULARI TERMİALİN İÇİNE GİRİYOR'
Terminalde kullanılan malzemenin kaliteli olmadığını savunan esnaf son zamalarda terminalin çatı bölümünde çatlakların meydane geldiğini be nedenle yağmurlu gündelerde bu çatlaklardan akan yağmur sularının terminalin çeşitli yerlerine aktığını belirten Muzzafer Çelik, bu kadar yeni bir yapıda kullanılan malzemeninin neden bu kadar erken bozulmaya başladığını anlayamadıklarını ifade etti.
Çelik; 'Yağmur yağdığı zaman çatıdaki çatlaklardan yağmur suları terminalin içine ve özellikle otobüslerin bulunduğu ve yolcuların beklediği bölümün üstünde bulunan çatıdaki çatlaklardan içeriye su damlıyor. Ve yetkililer önlem alamdıkları için her yağmur yağdığında terminalde yürümek, bizim için ve yolcularımız için tam bir çileye dönüşüyor.'

'ÇEVRE İLLERE ORANLA KİRALAR ÇOK PAHALI'
Bursa ve Balıkesir'e oranla büro kiralarının çok çok pahalı olduğunu, yüksek kiralara rağmen verilen hizmetin yetersiz ve kalitesiz olduğunu ifade eden Selçuk Kocabaş, hizmet kalitesinin artırılması gerektiğini söyledi.
'ŞEHİRLER ARASI OTOBÜSLERİN GİRİŞ KAPSININ ASFALTI YOK'
Yeni terminalin şehirler arası otobüslerin kullandığı giriş kapısının önünde bulunan asfaltın 4 ay içinde bozulduğunu ve bozulan asfaltın yenilenmemesi nedeniyle asfaltla toprağın karşıtığını bu nedenle yolun ortasında küçük küçük hendeklerin meydan geldiğini ifade eden Hasan Alcar, otobüslerin her geçişinde hendekler nedeniyle aracın şiddetli sarsıldığını ve bu nedenle yolcuların büyük rahatsızlık duyduğunu söyledi.
Alcar; 'Biz anlamıyoruz 4 ay içinde bu asfalt nasıl oluyorda hemen bozuluyor ve bozulan ve dağılan bu asfalt neden yetkililer tarafından yenilenmiyor.' dedi.
'TANITIM TABELASI NEDEN YOK?'
Eskişehir karayolu üzerinde ve Kütahya'nın girişinde yeni terminali gösterebilecek tabelaların olmaması nedeniyle Kütahya-Eskişehir karayolunu kullanan araçların yeni terminli fark edemediklerini ifade eden esnaf; 'Kütahya-Eskişehir karayolunun belli kesimlerinde yeni terminali tanıtacak ve araç sürücülerine yön verecek tabelaların olmaması nedeniyle birçok araç yeni terminali transit geçiyor. Ancak yeterli tanıtım yapılmış olsaydı ve tanıtım tabelaları Kütahya-Eskişehir karayolunun belli noktalarına konulmuş olsa araçlar yeni terminali transit geçmeyecek ve terminale gelrek alış veriş yaparak terminal esnafının maddi anlamında rahatlamasını sağlamış olur' şeklinde konuştular.

'DEPOLAR VAR AMA KULLANMAMIZA İZİN VERİLMİYOR'
Terminalin altında bulunan depoların boş ve kilitli olduğunu öne süren esnaf, depolara ihtiyaçları olduğunu ancak yetkililer tarafından depoların kullanılmasına izin verilediği bu durumunda kendilerini mağdur ettiklerini ifade ettiler.
Esnaf; 'Dükkanı kiralıyorum ancak dükkanımın üzerinde bulunan alanı büro veya depo olarak kullanamıyorum. Bizim depo sorunumuz var biz burada çini ve çini ürünlerini satıyoruz. Dükkana malzeme getirmek istediğimiz zaman depo olmadığı için büyük sıkıntılar çekiyoruz. Bu kadar kalitesiz hizmete rağmen çok yüksek kiralar vermek zorunda bırakılıyoruz.'
-YENİ TERMİNAL 17 KASIM 2010 TARİHİNDE HİZMETE GEÇMİŞTİ-
Faaliyete geçmiş olan kompleks yaklaşık 70.320 m2'lik bir alanda olup B,C,D,E Blokları Ana Terminal Binası, Gözetleme Kulesi, Giriş-Çıkış Kontrol Noktaları ile betonarme, karkas ve çelik konstrüksiyon sistemine göre gerçekleştirilmekte. Tesis ihale kapsamı itibariyle 5011 m² taban alanına 1309 m² kısmı bodrum, 5011 m² zemin ve 1075 m² 1. kat olmak üzere toplam 7579 m² inşaat alanına sahip.
17 adet giden, 8 adet gelen yolcu olmak üzere 25 adet peron 36 adet şirket yazıhanesi, 2 adet büyük mağaza, 12 adet dükkan, 1 adet restoran, 1 adet kafeterya, 1 adet banka şubesi, 1 adet eczahane, 1 adet polis bürosu, 1 adet zabıta bürosu, Emanet ve kayıp eşya bürosu, Terminal idaresi ve meclis salonu, Kuaför ve lostra salonları, 3 adet büfe bulunan terminalde genel hizmetler için de, 105 araçlık otobüs otoparkı, 165 araçlık misafir otoparkı, 25 araçlık servis otoparkı, 20 araçlık taksi durağı, Benzin istasyonu, Yıkama ve yağlama ünitesi, Sığınak, Trafo, jeneratör, klima santralı, Personel yemekhanesi ve iş atölyeleri de yer almakta.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com