Erken tanı çok önemli

Erken tanı çok önemli
Dumlupınar Üniveristesi (DPÜ) Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi hekimlerinden Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Şahin Kabay, prostat kanserinde tanının erken konulması halinde korkutucu bir hastalık olmadığını söyledi.

Dumlupınar Üniveristesi (DPÜ) Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi hekimlerinden Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Şahin Kabay, prostat kanserinde tanının erken konulması halinde korkutucu bir hastalık olmadığını söyledi. 

Tüm hastalıklarda olduğunu gibi prostatta da erken tanının önemli olduğunu dile getiren Kabay, "Prostat tüm erkeklerde bulunan kestane şekillerinde bir salgı bezidir. Mesanenin (idrar torbası) altında, rektumun (makat) önünde yer alır. Prostatın tam merkezinden üretra denilen mesaneden idrarı boşaltmaya yarayan kanal geçer. Prostatın diğer organlarda olduğu gibi çeşitli hastalıkları mevcuttur. Belli başlıları yaşa bağlı iyi huylu büyümesi, iltihaplanması ve kanseridir. Prostat kanseri, prostatın içinde oluşan habis tümörün oluşturduğu bir hastalıktır. Prostat kanseri tanısı için hasta öncelikle bir ürolog tarafından ürolojik muayeneden geçmelidir. Özellikle hastanın fizik muayenesi ve bazı tetkikler örneğin kanda PSA (prostat apesifik antijen) yaptırmak gerekir. Bu muayeneler sonucunda prostat kanseri şüphesi varsa ultrasonografi eşliğinde prostat biyopsisi (prostattan parça alınması) yapılır ve biyopsinin değerlendirmesiyle prostat kanseri tanısı konur. Prostat kanseri maalesef bir çok hasta da geç dönemlere kadar hiçbir belirti vermeyebilir. Bu nedenle 50 yaş üzeri erkeklerin bu hastalık için doktora başvurması ve izleyen yıllarda da düzenli kontrolden geçmeleri çok önemlidir. İyi huylu büyümesi mevcutsa; idrara sık çıkma, kesik kesik idrar yapma, yanma, sızı, gece idrara kalkma gibi belirtiler verebilir. Prostat kanseri diğer birçok kanserden farklı olarak, erken tanı konulursa kesin tedavi edilebilir. Erken tanı için düzenli kontroller yapılmalıdır. Prostat kanserine erken tanı konulduğunda çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur bunlar Radikal prostatektomi denilen prostatın cerrahi olarak tamamen çıkartılması, radyoterapi (ışın tedavisi) ve brakiterapidir. Tüm bu seçenekler, kanserin erken döneminde, yani kanser dokusunun prostat kapsülünün içinde sınırlı kaldığı hastalarda uygulanabilir.Netice olarak 40 yaşın üzerindeki erkeklerin hiçbir şikayeti olmasa bile her yıl düzenli olarak kandan PSA baktırmaları erken tanı için uygun olacaktır" dedi.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com