'Ermeniler Fransız senatörleri tehdit etti'

'Ermeniler Fransız senatörleri tehdit etti'
Paris Büyükelçisi Burcuoğlu, Fransız senatörler üzerinde baskı oluşturan Ermeni diasporasının bazı senatörleri de tehdit ettiğini dile getirdi.

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, inkar yasası görüşmelerinde bazı Fransız senatörlerin Ermeni diasporası tarafından tehdit edildiğini söyledi.

Burcuoğlu, Fransa'da 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasanın iptali için bugün Anayasa Konseyi'ne başvuru yapılmasının ardından açıklamalarda bulundu.

Ermeni diasporasının Fransız senatörleri etki altına almak için yoğun çaba sarfettiğini kaydeden Burcuoğlu, bazı senatörlerin Ermeni diasporası tarafından tehdit edildiğini ifade etti.

Burcuoğlu, senatörlerin kendilerini tehdit eden Ermeniler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını dile getirdi.
 
İşte Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları:
 
‘GELİNEN NOKTA ÇOK ÖNEMLİ’
 
Geldiğimiz nokta çok önemli, beklediğimiz gelişmeyi sağladık. Bu aşamada, destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Türk-Fransız ilişkileri bu yasa ile yaşayamazdı. Anayasa Konseyi'nden olumlu bir karar çıkmasını bekliyoruz. Türkiye'de iktidar, muhalefet, iş dünyası, sivil toplum örgütleri, Fransa'daki Türk Dernekleri tek bir yürek oldu ve bize destek verdi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Fransa'daki Türk sivil toplum örgütleri, demokratik haklarını kullanarak tepkilerini dile getirdiler.
 
‘İMZA SAYISI DAHA DA ARTABİLİRDİ’
 
Senato'da imzaları toplayan Jacques Mezard, mecliste ise Jean Michelle Diefenbacher girişiminde gerek senatoda gerek mecliste bütün siyasi grupların bu girişime destek vermesi çok önemli. Sayının yüksek olması bizi memnun etti. Sayı daha da artabilirdi.
 
STK’LARLA TEMASTAYIZ
 
Büyükelçilik olarak yoğun bir temas trafiğindeyiz. Senato ve milletvekillerinin dışında Fransız Büyükbaş Hayvan Üreticileri Dernekleri’ne kadar çok farklı sivil toplum kuruluşlarına kadar temaslarda bulunduk. Ayrıca, bütün radyo televizyon, yazılı basın ile de iletişim içindeyiz.
 
FRANSIZ BASINI YASAYA KARŞI
 
Fransız basınının yüzde 80'i bu yasaya karşı görüş bildirdi. Önemli hukukçular da bu yasaya karşı tavır almış durumda.”
 
(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com