Ermenilerin yaptığı katliamlar belgelendi

Ermenilerin yaptığı katliamlar belgelendi
Rus belgelerinde, Ermeni çete liderlerinin Rus komutanlarla yaptığı yazışmalar, Rusların Ermenilere silah ve para yardımı ve Ermenilerin Anadolu’da yapmayı planladıkları katliamlar yer alıyor.

Belgelerde, Ermeni çete liderlerinin Rus komutanlarla yaptığı yazışmalar, Rusların Ermenilere silah ve para yardımı ve Ermenilerin Anadolu’da yapmayı planladıkları katliamlar yer alıyor.

Rus arşivlerinin raflarından 1915 yılına ışık tutacak belgeleri gün yüzüne çıkaran Azerbaycanlı Tarihçi Doç. Nesiman Yagublu, şunları söyledi:

”Rusya’nın Devlet Arşivlerinde Ermenilerin öne sürdüğü iddiaları yalanlayan belgeler var. Bugün bulunan belgeler bir daha kanıtlıyor ki, Türkler Ermenilere karşı soykırım gerçekleştirmemiş. Aslında Ermeniler Türklere karşı bu siyaseti gerçekleştirmişler. Rusya arşivleri kanıtlıyor ki Ermeniler o zaman Rus ordusuna katılarak Türklere karşı savaşmışlar. Savaş da ölen insan ister Ermeni olsun isterse başka bir milletten olsun bu soykırım gibi kaleme verilemez. Rusya’yla Türkiye savaştığında Türkiye’de yaşayan Ermeniler ihanet ederek Türklere karşı savaşmışlar. Elde ettiğimiz belgelerde gösteriliyor ki, 130 bin gönüllü Ermeni Türklere karşı savaşmış. Bu belgeler Ermenilerin 70 yıldan fazla dünya kamuoyunu kandırması su yüzüne çıkıyor. Bu belgeleri Ermenilerin dünyaya sunduğu belgelerle karşılaştırdığımızda aralarında çok büyük fark var. Bu belgeleri Türk ve İngiliz dillerine tercüme ederek dünya kamuoyuna sunalım”

15 Eylül 1915 tarihli ve 22/80 numaralı belgeyi Rus komutan Yarbay Dresinko, Kars Kalesi Ermeni Bölge sorumlusuna göndermiş.Yazılanlara göre Ermenilerin istediği para Tiflis’ten Kars Kalesi Ermeni bölge sorumlusunun hesabına yatırılıyor.

Diğer bir belgedeyse Ermeniler, 3 Ekim 1915 tarihinde çok gizli ve acil koduyla Rus komutana gönderdiği mektupta komutandan yardım istiyor. Ermeni çete liderinin mektubunda “silah, mühimmat ve askeri kıyafetlerimiz yeterli değil, sizden Kars’ta yerleşen altıncı ermeni silahlı çetesi için yardım ve destek bekliyoruz” ifadeleri yer alıyor. Bu mektup 25/16 belge numarasıyla Rus arşivlerine giriyor.

Ermeni çete lideri Senu Nersesyan diğer bir mektubu Ekim ayı içerisinde Tiflis’te kaleme alıyor. Mektupta, “Kıymetli Nikolay. Türklerin himayesinde olan Ermeniler olarak sizden rica ediyoruz…Karadeniz bölgesinde Çar Rusya’sının terkibinde olan iki bin kişilik silahlı bir çete oluşturma niyetindeyiz.

Bu insanlar Hopa istikametinden Trabzon’a kadar olan arazileri çok iyi tanıyor. Siz Kafkasya’ya gelinceye kadar bu çetenin oluşturulması yönünde sizden yardım istiyoruz” yazıyor. Mektubun devamında ise iki bin kişilik silahlı Ermeni çetesinin üyelerinin isimlerini tek tek yazıyor. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com