Ermenistan armasına benziyormuş!

Ermenistan armasına benziyormuş!
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi kampüsünde bulunan aslan ve kartal figürlü heykel, Ermenistan Cumhuriyeti armasına benzediği iddiasıyla kaldırıldı. Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi heykeltraş Atanas Karaçoban kararı şaşkınlıkla karşıladı.

Karaçoban, "Uzaktan yakından ilgisi yok. Ben Türk'ün ve Atatürk milliyetçisiyim" dedi.

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Atanas Karaçoban'ın, Dumlupınar Üniversitesi'ne yaptığı heykel, Ermenistan Cumhuriyeti armasına benzetildiği için Üniversite Yönetim Kurulu kararıyla kaldırıldı.

Gagauz Türkleri kökenli Türk vatandaşı olan ve "Anıtlar Heykeltıraşı" unvanına sahip Karaçoban, 2008 yılında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'ne yaptığı 3 boyutlu, aslan ve kartal figürlerinden oluşan heykelinin, üniversite yönetimine gelen heykelin Ermenistan Cumhuriyeti armasına benzediğine ilişkin bir ihbar mektubu sonucu, yönetim kurulu kararıyla kaldırdığını hatırlatan Karaçoban, kendisine danışılmadan böyle bir uygulama yapılmasından büyük üzüntü duyduğunu ve derinden yaralandığını belirtti.

Karaçoban, "Keşke önce bana bir sorsalardı. Heykelimin, uzaktan yakından öyle bir armayla alakası yok. Ben Türk'üm ve Atatürk milliyetçisi bir insanım" diye konuştu.

"Sanatım dışında bir konuyla gündeme gelmek istemezdim. Bir şeye bakarken neyi görmek isterseniz onu görürsünüz" diyen Karaçoban şunları kaydetti:
"O zaman Beşiktaş ve Galatasaray'ın amblemlerine de benzetebilirsiniz heykeli ama benim amacım bu değildi. Heykelimin bir tarafında aslan, diğer tarafında ise kartal figürü var. Aslan simgesi üniversiteye yeni başlayan ve öğrenmeye istekli hazır ve güçlü olan öğrencileri simgelerken, kartal simgesi de okuldan mezun olmaya hazır, bilgi ve donanıma sahip öğrencilerin yuvadan uçarak bilgi ve tecrübelerini diğer insanlarla paylaşmalarını simgeliyor" dedi.

Ermenistan Cumhuriyeti armasında yer alan simgelerden bazılarının Selçuklu simgeleri olduğunu belirten Karaçoban armada yer alan Ağrı dağına da vurgu yaparak, "Ben armadan esinlenmedim. Aslan ve kartal Türklerin simgesi ve isimleridir" şeklinde konuştu.

Yaşanan olaylar karşısında çok üzgün olduğunu belirten Karaçoban, "Heykeli yaparken beni alkışlayan yönetim bugün heykeli kaldırdı. Heykeli kaldıran yönetim kurulu üyelerinin soyadları arasında Erarslan, Karaarslan ve Arslan ismine sahip olanlar var. Olayı ironik buluyorum" açıklamalarında bulundu.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com