Ermenistan sınırında gizli oyunlar

Ermenistan sınırında gizli oyunlar
Hükümet Ermenistan sınırındaki yasak bölgeyi 30 yıllığına kiraya çıkardı

AKP hükümeti satmaya doyamıyor. Son olarak Ermenistan, İran, Nahcıvan ve Türkiye arasındaki askeri yasak bölge 'tarım faaliyeti açma' adı altında satışa çıkarıldı.

Tarım Bakanlığı'na bağlı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü davet ilanı ile yasak bölgenin 75 bin dekarlık arazisini 'tarım faaliyetleri açmak' için 30 senelik kiraya veriyor. Yurt Gazetesi'nin haberine göre Bakanlık ilanda iştirakçi özel sektörün payının yüzde 65'ten az olamayacağı ve TİGEM payının da yüzde 15-25 arası olabileceği belirtiliyor. TİGEM ilanında başvuruların 6/12/2013 saat 17:00'ye kadar yapılması isteniyor.

Kiraya açılan bölge Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM)'ne bağlı olan Kazım Karabekir İşletmesi. İşletme Iğdır'ın Aralık İlçesi'ne bağlı Dilovası (Dilucu) bölgesinde yer alıyor. 118 bin dekarlık işletmenin 90 bin dekarlık bölümünü askeri yasak bölge oluşturuyor. Esas olarak hayvancılığın yapıldığı bölgede 120 personel çalışıyor.

Kiraya açılan bölge için davet ilanında bir de uyarı var. Askeri bölgede olması sebebiyle 'tarımsal faaliyette bulunmak üzere' özel sektöre açılan bu alan için 'yeni tarım alanı açılmaması' şartı getiriliyor.

Bölgenin kiraya verilmesindeki esas tehlike buranın uzun süredir özellikle ABD'de yaşayan Ermenilerin ilgi alanı olması. Geçmiş tarihlerde aynı yer için ABD tarım firmaları da bölge tarıma açılırsa yatırım yapabileceklerini açıklamışlardı. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com