Ermenistan: "Türkiye, Karabağ sürecinden uzak dursun"

Ermenistan: "Türkiye, Karabağ sürecinden uzak dursun"
Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan, “Türkiye, sürece yardım etmek istiyorsa, uzak dursun” dedi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan, Ankara’nın, “inkar” tasarısından sonra Fransa’nın, Minsk grubundaki rolünü sorgulamasına ilişkin olarak “Türkiye, sürece yardım etmek istiyorsa, uzak dursun” sözleriyle tepki gösterdi. Nalbandyan, Ermenistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlarının Soçi’de Fransa, Rusya ve ABD’nin arabuluculuğunu sürdüreceklerini bildirdiklerini de söyledi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, Ankara’nın, Fransız Senatosu’nda “soykırımların inkarı”nı suç sayan tasarısının onaylanmasının ardından Fransa’nın Minsk grubundaki rolünü sorgulamasına “Türkiye yardım etmek istiyorsa, uzak dursun” sözleriyle tepki gösterdi.

Edward Nalbandyan Ermeni televizyon kanallarına yaptığı açıklamalarda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Fransa’nın, Karabağ sorununun çözümünde arabuluculuk yapan Minsk Grubu’ndaki varlığını sürdürmesi halinde Türkiye’nin de grup içinde yer alması gerektiği yönündeki sözlerine, “Türkiye, bu sürece yardım etme konusunda samimi ise eğer, o zaman uzak dursun” karşılığını verdi.
Ermenistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlarının Soçi’de Fransa, Rusya ve ABD’nin arabuluculuğunu sürdüreceklerini bildirdiklerini de belirten Nalbandyan, çeşitli Ermeni sitelerince yansıtılan açıklamaları sırasında Davutoğlu’nun, “Türkiye bu sürecin içinde olmayacak, Fransa bu sürecin içinde olacak ve Fransa Cumhurbaşkanı Ermenistan'a gidecek. Sarkozy iki gün Ermenistan'da kaldı, Azerbaycan'da birkaç saat kaldı” yönündeki sözlerini de yorumladı.

Edward Nalbandyan, “Davutoğlu’nun, aslında Azenbaycan’da geçirilen saatleri kastettiğini sanmıyorum. Belki, kendisini daha çok kaygılandıran, Sarkozy’nin Türkiye’de geçirdiği birkaç saat” ifadelerini kullandı.

Fransa’nın “soykırımların inkarı”nı cezalandıran tasarının onaylaması ile Türkiye’nin Ermenistan sınırının açılmasına ilişkin tutumunu “daha sertleştirip sertleştirmeyeceği” sorusu üzerine de Nalbandyan, Türkiye ile Ermenistan arasında “gizli veya gizli olmayan, doğrudan veya dolayı hiçbir müzakerenin yapılmadığını belirterek “Bu ancak Türkiye, bazı pratik adımlar için hazır olduğunda olabilir” dedi. Nalbandyan, Türkiye’nin kalıcı olarak sınırları kapalı tutamayacağını öne sürdü. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com