Ermenistan'da vatandaşlar Başbakan Erdoğan'ın "1915 açıklaması"na odaklandı

Ermenistanda vatandaşlar Başbakan Erdoğanın 1915 açıklamasına odaklandı
Ermenistan'daki vatandaşlar Başbakan Erdoğan'ın "1915 açıklaması"nı tartışıyor

ERİVAN (AA) - Halit Gülşen - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin yaptığı tarihi açıklama, Ermenistan'da vatandaşların büyük bölümünün ilgisini çekmiş durumda. Ermenilerin en büyük beklentisi ise Türkiye ile olan sınırın açılması.  

1915 olayları nedeniyle her 24 Nisan'da anma töreni ve etkinliklerin düzenlendiği Ermenistan'da bu yıl farklı bir atmosfer hakim. Başbakan Erdoğan'ın 24 Nisan'dan bir gün önce 1915 olaylarına ilişkin yaptığı tarihi açıklama, Ermenistan'da, uluslararası alandan çok daha fazla yankı bulmuş görünüyor.

 

-"Düşmanlığımız yok"

Erivan sokaklarında Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşme süreci ve Başbakan Erdoğan'ın son mesajları konusunda Ermenilerin görüşlerini soran AA ekibinin dikkatini ilk çeken husus, tarihi açıklamanın hemen herkes tarafından okunmuş olması.

Erdoğan'ın açıklamalarının Erivan'da büyük bir kesime ulaştığı ve kafa karışıklığına neden olduğu görülüyor. Birçok kişi ilk kez böyle bir açıklama yapılmış olmasını önemserken; kararsız kalanlar, kafa karışıklığına uğrayanlar, mesajı ileri bir adım olarak gören ya da tatmin edici bulmayanlar da var. 

Erivan'ın merkezindeki Hanrapetutyan caddesindeki halk pazarının esnaflarından 55 yaşındaki Anahit Paronikyan, Erdoğan'ın açıklamalarını duyduğunu ve olumlu bir gelişme olduğunu söylüyor. İki ülke arasında düşmanlığa gerek olmadığını dile getiren Paronikyan, sınırların açılmasının önemine dikkati çekerek, şunları söylüyor: "Eğer Türkiye-Ermenistan sınırı açılırsa insanlar birbirini daha iyi tanıma imkanı bulacak. Şimdiye kadar uzun yıllar birlikte yaşadık. Düşman olmamıza gerek yok." 

Aynı pazarda süs eşyaları satan 33 yaşındaki Nara Agilyan ise Türkiye ile bir düşmanlıklarının olmadığını, sadece geçmişte yaşadıkları acıların kabul edilmesini ve saygı duyulmasını istediklerini belirtiyor. Erdoğan'ın açıklamasını "Çok önemli bir açıklama, ilk kez böyle birşey duyuyoruz" sözleriyle değerlendiren Agilyan, sınırların açılmasıyla sorunların daha hızlı çözüleceğine inandığını belirtiyor. 

 

-"Bunu beklemiyordum" 

Görüntü vermekten çekinen 26 yaşındaki Anna Hovanisyan ise Türkiye'den böyle bir açıklama beklemediğini ve duyduğunda şaşırdığını söylüyor. Açıklamaların kendisi için yeterli olmadığını söyleyen Anna, "Her şeye rağmen bu çok önemli bir adım, ileri bir adım"  diyor. 

Mıher Hovanisyan isimli başka bir Ermeni vatandaşı da sınırlar açılırsa, her şeyin daha hızlı çözüleceğine inandığını belirtiyor. 

Üniversite 3'üncü sınıf öğrencisi olan Mariam Petrosyan ise siyasete uzak olduğunu belirtirken, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşemesini istediğini kaydediyor. Türkiye'ye hiç gitmediğini ama gitmek istediğini söyleyen Petrosyan, Erdoğan'ın açıklamasının ise ilişkilere olumlu katkısı olacağını umduğunu belirtiyor. 

 

-Beklentiler 

Erivan'da Erdoğan'ın açıklamalarını yetersiz bulanlar da var. Taksicilik yapan Armen Bagdasyan, açıklamada "soykırım" ifadesi geçmediği için mesajın yetersiz olduğu görüşünde. Sınırların açılmasını istediğini söyleyen Aren, "Ancak bu, soykırım tanındıktan sonra olmalı" görüşünü dile getiriyor. 

Bir kafede oturan 3 genç ise önce isteksiz davranmasına rağmen sonra konuşmayı kabul ediyor. 20 yaşındaki Kevork, açıklamayı inandırıcı bulmadığını söylüyor. Nedenini sorduğumuzda ise somut bir cevap vermekte zorlanırken, "soykırımı tanıyın" yanıtıyla düşüncelerini dile getiriyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com