Ermenistan'da yayımlanan ilk Türk oyunu "Eşik"

Ermenistan'da yayımlanan ilk Türk oyunu "Eşik"
Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Erkek'in "Eşik" adlı oyununun, Ermenistan'da yayımlanan ilk Türk oyunu olduğu bildirildi.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Erkek'in 'Eşik' adlı oyununun, Ermenistan'da yayımlanan ilk Türk oyunu olduğu bildirildi.
Anadolu Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, Hasan Erkek'in eşik üçlemesinin (Bedel, Eşik, Çark) ikinci oyunu olan “Eşik”, 1920'den beri Türkiye'den bir yazarın Ermenistan'da yayımlanan ilk oyunu olma özelliği taşıyor. Türkolog Meline Anumyan tarafından Ermenice'ye çevrilen, Ermenistan Yayımcılar Birliği tarafından yayımlanan ve editörlüğünü Ermenistan Yayımcılar Birliği Başkanı Vahan Khachatryan'ın yaptığı Eşik'in kapak resmini de Ermenistan Ressamlar Birliği Başkanı Karen Aghamyan çizdi. Önsözünü Prof. Dr. Ayşegül Yüksel'in yazdığı “Eşik”, daha önce Rusça olarak Azerbaycan'da, Kültür Bakanlığı tarafından Fransızca olarak ve Mitos Boyut Yayınevi tarafından Türkçe olarak Türkiye'de yayımlandı.
1997 yılında Bakırköy Belediyesi'nden 'Yunus Emre Ödülü' alan “Eşik”, 1998-1999 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından Prof. Dr. Nurhan Karadağ'ın rejisiyle, 2008- 2009 yılında ise Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından Vacide Öksözcü rejisiyle sahnelendi ve 60 bin seyirciye ulaştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com