Eroğul: Rumlar ve İsrail el ele

Eroğul: Rumlar ve İsrail el ele
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye ve KKTC arasında imzalanan Kara Sularını Sınırlandırma Anlaşması'ndan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, imzalanan anlaşmanın bundan sonraki anlaşmalar için anahtar niteliği taşıdığını ve Türkiye'nin araştırma yetkisi vereceği şirketlerin uyacağı bir anlaşma olduğunu belirtti.
Eroğlu, ''Doğu Akdeniz'de artık araştırma gemileri göreceğiz, ama bunun savaşa kadar gidebileceğini düşünmüyorum. Üç hafta önce bu anlaşma için görüşmelerimiz başlamıştı; bu kararı kısa bir sürede almadık. Piri Reis araştırma yapmaya başlamadı ancak başlayınca Rumların tavrını göreceğiz. Rumlar, 2000 yılından bu yana denizaltı araştırmalarını sürdürüyorlar. Bizim amacımız Rumların araştırma maksadıyla yola çıkmalarını engellemektir' dedi.
İsrail'e dört elle sarılmış bir Güney Kıbrıs gördüklerini söyleyen Eroğlu, Güney Kıbrıs'ın Türkiye ve İsrail ilişkilerinin bozulmasından yararlanarak yaptıkları bu girişimlerin siyasi olduğunu belirtti. Hristofyas'tan müzakerelere gölge düşürecek bir yaklaşımda bulunmamasını istediklerini vurgulayan Eroğlu, Hristofyas'ın Türkiye'ya karşı tutumunu yanlış bulduğunu ifade etti. Eroğlu, ''Hristofyas, halk arasında sarsılan prestijini, milliyetçi duygularla özellikle Türkiye'ye karşı çıkmış bir kahraman edasıyla hareket ediyor. Bu davranışı akılcı bulmuyoruz.'' diye konuştu.
Gazetecilerin sorduğu bir soru üzerine, petrol arama faaliyetlerine başlama fikrinin Güney Kıbrıs tarafından çıktığını vurgulayan Eroğlu, Güney Kıbrıs'ın İsrail'e yakınlaşmasının Türkiye-İsrail arasındaki ilişkilerin bozulmasının akabinde gerçekleştiğini belirtti. Eroğlu, 'Doğalgaz aramaları konusunda kendi menfaatlerine göre hareket eden Güney Kıbrıs ile anlaşmamız sonrası bir şey olmadı, olacağını tahmin ediyorum' dedi
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com