Erol Günaydın'a son veda bugün...

Erol Günaydın'a son veda bugün...
Usta oyuncu Erol Günaydın bugün son yolculuğa uğurlanacak...
Türk tiyatro ve sinemasının en önemli oyuncularından Erol Günaydın, 79 yaşında hayatını kaybetti.
 
Erol Günaydın, Bodrum'da 6 Eylül'de KOAH alevlenmesine bağlı gelişen solunum ve dolaşım ve böbrek yetmezliği rahatsızlığı nedeniyle tedavi altına alınmış, 22 Eylül'de İstanbul'a sevk edilmişti.

EROL GÜNAYDIN İÇİN TÖREN
 
1933'te Trabzon Akçaabat'a dünyaya gelen Günaydın, tiyatroya Galatasaray Lisesi'nde okurken başladı. 1955 yılında Haldun Dormen Cep Tiyatrosu'nda ''Papaz Kaçtı'' adlı oyun ile profesyonel oyunculuğa başlayan; 1960 yılında da 'Yeşil kurbağalar' ile ilk sinema filminde oynayan Erol Günaydın, elli yıllık sanat yaşamı sırasında çok sayıda filmin ve tiyatro oyununun yanı sıra, dizilerde de rol aldı.
 
Nasreddin Hoca tiplemesi, meddah gösterileri, seslendirmeleri ve canlandırdığı diğer pek çok karakter ile tiyatronun büyük ustalarından kabul edilen Erol Günaydın'la yapılan söyleşi 2007 yılında 'İki Kalas Bir Heves' adında kitaplaştırılmıştı.
 
Erol Günaydın, 1967 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Güzel Bir Gün İçin' filmiyle , En İyi Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini almıştı.
 
Erol Günaydın, 2009 yılı Şubat ayında, uzun yıllar sahne arkadaşlığı yaptığı Gazanfer Özcan'ın ölümü ardından BBC Türkçe'den Ebru Doğan'ın sorularını yanıtlarken, duygularını, "Ne yapalım ki bir devir kapanıyor... Bu perde bitiyor. Replikler artık yerlerine çekiliyor. Çünkü, gün ağırıyor. Günün ağarması, bizim gecemiz demektir. Eh, perde olacak... Biz de hayal perdelerinde artık boy göstereceğiz bundan sonra..." sözleriyle dile getirmişti. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com