Ersanlı: Hükümet bizi rehin tuttu

Ersanlı: Hükümet bizi rehin tuttu
Almanya’da bir kitap fuarına katılan eski KCK tutuklusu Prof. Dr. Büşra Ersanlı, “Hükümet Oslo görüşmelerini başaramadığı için bizi rehin tuttu” dedi.

KCK Davası kapsamında yaklaşık 9 ay tutuklu kalan Prof. Dr. Büşra Ersanlı, Türkiye'de Kürt muhalefetinin canlı ve motor güç olduğunu, hükümetin de bu muhalefetten korktuğunu savunarak, "Hükümet korktuğu ve Oslo görüşmelerini başaramadığı için bizi rehin olarak tuttu. Bizler rehineydik" diye konuştu.

ANF'nin haberine göre Almanya’nın Essen kentinde devam eden Ruhr Kitap Fuarı’na katılan Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve Ragıp Zarakolu, Türkiye’deki gelişmelerle ilgili birer sunum yaptılar.

Seminerlerde katılımcılar, barış dilinin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaparken, Prof. Dr. Ersanlı, “Türkiye’de Kürt Sorunu ve Ortadoğu” başlıklı bir seminer verdi. 

"BASKI ALTINDAYDIK” 

Konuşmasında, Türklerin Kürtleri yeterince anlamadığını savunana Ersanlı, Ortadoğu’nun en büyük sorunlarından birinin Kürt sorunu olduğunu ifade ederek, “Biz Kürt olmayanlar, şimdiye kadar orta doğunun en büyük sorunu Filistin ve İsrail sorunu olduğunu görürdük. Kürtlerin yaşadıklarının farkında değildik. Bu eğitimsizlik ve medyanın yanlı yayınlarından kaynaklanıyordu. Kürtlerle birlikte yaşama irademiz her zaman vardı ama ne yazık ki bu baskı altında tutuluyorduk” dedi. 

Türkiye’de Kürt muhalefetinin canlı ve motor güç konumunda olduğunu belirten Ersanlı, KCK Davası kapsamında tutuklanması hakkında ise “Bu muhalefetin içinde yer aldığım için tutukladım ve silahlı örgüt yöneticisi olarak hakkımda 15 yıl ceza isteniyor. Bana terörist muamelesi yapıyorlar, çünkü devlet bu muhalefetten korkuyor. Hükümet korktuğu ve Oslo görüşmelerini başaramadığı için bizi rehin olarak tuttu. Bizler rehineydik. Bu gün binlerce Kürt politikacısı, öğrencisi, gazetecisi ve seçilmişi bu muameleyle karşı karşıyadır” diye konuştu.
Yazar ve yayıncı Zarakolu da Türkiye tarihinde 20 bin kitabın yasaklandığını belirtti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com