Ertuğrul Özkök'ten Eroğan'a Kızıl Sultan benzetmesi!

Ertuğrul Özkök'ten Eroğan'a Kızıl Sultan benzetmesi!
Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, MediaCat dergisi ile gerçekleştirdiği ropörtajda, medyada yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Özkök, MediaCat röportajında, Türk medyasına dair analizinde öz eleştiride de bulundu.

Başbakan Erdoğan'ın ve hükümetin uzantılarının medyaya müdahalesine değinen Özkök, 'Sonumuz diktatörlüktür.' derken, Erdoğan için de Kızıl Sultan benzetmesinde bulundu.

İşte Özkök röportajının ilgili kısmı:

Bugünlerde medya sahipliği konusunda ciddi el değiştirmelerin yaşandığını görüyoruz. Bu yeni durumu nasıl değerlendirmeli?
 
Televizyon ve gazetenin ömrünün ne kadar kaldığını bilmediğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Bu yüzden bugün beni en çok sevindiren haberlerden biri Amazon Grubu’nun Washington Post’u satın alması. Medya sahipliği bu şekilde değişecekse bundan sadece mutlu olabilirim. Türkiye’de ise bu böyle olmuyor. Türkiye’de Başbakan talimat veriyor “Akşam gazetesini üç tane büyük şirket alacak. Orada hükûmet yanlısı bir gazete çıkaracak.” Yanlış olan bu. Türkiye’deki siyasiler bu yollarla siyasi hayatlarını uzatacaklarını sanıyorlarsa eğer, çok yanılıyorlar. Bugün artık medyanın sanıldığı kadar insanların siyasi eğilimleri üzerinde etki potansiyeli yok. Türkiye’deki bütün gazeteleri Başbakan eline alsın. Yine de kendi kaderini değiştiremez. Başarılıysa devam eder, başarılı değilse üç günde gider. 
 
Hükûmetin bugünkü tavrı bir refleks olabilir mi? Medyanın üzerinde bir baskı oluşturduğunu düşünüp karşılık veriyor diyebilir miyiz?
 
Can Dündar bu hükûmete ne yapmış? 12 Eylül’de gencecik bir çocuktu, askeri darbelere karşı mücadele etti. 28 Şubat’ta, benim için ‘karşı çıkmayanlardandı’ diyebilirsiniz mesela, ama o karşı çıkan bir gazeteciydi. Türbanlı kızlar üniversiteye giremezken onları en çok destekleyen insanlardandı. Kürt meselesinde en büyük desteği veren insanlardandı. F Tipi olayları başladığında gidip hapishanede arabuluculuk yapan biriydi. Hayatı boyunca kimseye tek kelime hakaret etmedi. Kim bana bu adam hükûmete saldırdı diyebilir?
 
Can Dündar’la birlikte son iki buçuk ay içinde işinden olan gazetecilerin sayısı 80′i aştı. Seyir nereye doğru sizce?
 
Bunun gideceği yer bellidir. Bunun gideceği yer diktatörlüktür. Sınıra dayandığı yerdeyiz. Yalnız dünya tarihi bize göstermiştir ki hiçbir diktatör kalamaz. Hep söylerim, Abdülhamit Osmanlı padişahları arasında en başarılı olanlardan bir tanesidir. Ama bugün kendisinden bize kalan sadece yasaklar, istibdat dön
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com