Ertuğrul Özkök'ün kendi ağzından "döneklik" hikayesi!

Ertuğrul Özkök'ün kendi ağzından "döneklik" hikayesi!
İşte gazeteci Ertuğrul Özkök'ün, 27 Mayıs sonrasında başlayan solculuk günlerinden Özal ile tanıştığı neo-librelizme kadar uzanan "döneklik" hikayesinin kilometre taşları...

SANSÜRÜZHABER-ÖZEL "Demokrat Partili bir ailenin çocuğuyum", "Orhan Kemal ile solcu oldum", "Fransız Komünist Partisi üyesiydim", "Türkiye İşçi Partisinin yayın organı olan Yürüyüş'te yazdım", "TİP'ten CHP'ye döndüm", "Özal, beni libreal yaptı" bu sözlerin sahibi "Hiç kimse benim kadar dönmemiştir" diyen Hürriyet gazetesini 20 yıl yönettikten sonra görevinden alınan Ertuğrul Özkök...

Ertuğrul Özkök, CNN Türk'te Mesut Yar'ın hazırlayıp sunduğu Burada Laf Çok'a konuk oldu. Kendisine "kaç defa döndünüz" diyen Yar'ın sorularını yanıtladı.

 

NORMAL BİR İNSAN 4-5 DEFA DÖNERMİŞ!

Mesut Yar'ın bu sorusu üzerine Ertuğrul Özkök şu yanıtı verdi:

"Normal bir insan günde 7-8 defa yalan söylermiş, 4-5 defa da fikri olarak dönermiş. Şimdi bu ikincisi benle ilgil, birincisi bilimsel bir doğru. Ben demokrat bir aile de doğdum. Adanan Menderes'in idam edildiği gece bizim evede Kuran okutuldu. Babam hiç dönmedi"

BEN FİKİRLERİMİ HEP DOĞRU SANDIM

Programın diğer konuklarından Kadit Çöpdemir, "babam hiç dönemedi" diyen Özkök'e "siz nasıl böyle oldunuz" diye sorunca Özkök, annesinin okula hiç gitmediğini ve kendi kendine okuma-yazma öğrendiğini, babasının ise, ilk okul mezunu olduğunu bellirterek, kendisinin 3. sınıftan sonra evin en okumuş ferdi olduğunu söyledi. Özkök, bu yaşatan sonra herkesin kendisine fikirlerini sorduğu için fikirlerinin hep doğru olduğunu sandığını ifade etti.

27 MAYIS'A KADAR KENDİ HEP ÇOK GÜÇLÜ HİSETTİM

27 Mayıs sabahına kadar mahallenin en güçlü çocuğunun kendisi olduğunu yanlız, darbeden sonra CHP'li bir çocuğun kendisini yenebilceğini hisettiği anda, askeri darbenin ne demek olduğunu ve iktidarın ne olduğunu anladığını belirtten Ertuğrul Özkök şöyle konuştu:

ORHAN KEMAL İLE SOLCU OLDUM!

"Orhan Kemal'i okumaya başladım. Orhan Kemal'i okumaya başlıyınca hafiften solculukta başladı. Fakat bir gün İzmir'de bir kitapçıda, Komünizmle Mücadele Dernekleri Başakanı olan, şimdi isimini hatırlayamadığım çok ünlü bir adamın, 'Türkiye'nin Allahsız Komünistleri' adında bir kitabını gördüm. Sevdiğim üç yazarın da komünist olduğunu öğrenince, ya nasıl olur diye sormaya başladım. Babamda komünizm karşıtı birisiydi. İzmir'de Fuar'da bizi Sovyet Pavyonu'nun önünden geçirmezdi"

LİBERAL OLUNCA DÖNEK DEMEYE BAŞLADILAR

Kadir Çöpdemir'in ben sizi "Macocu sanıyordum"  deyince Özkök, "Ben TİP'liydim, TİP'in yayın organı olan 'Yürüyüş'te yazılarım çıkıyordu. TİP'ten CHP'ye döndüm. Sonra rahmetli Özal beni kolumdan tuta tuta, anlata anlata libreal yaptı. Fakat libreal olduktan sonra ilk defa dönek demeye başaldılar... Ben artık liberalizmi savunuyorum, liberal bir ekonomiden yanayım" dedi.

PALA: İNSANLAR DÖNEKLİLKLERİYLE ÖVÜNECEK HALE GELMİŞ!

Programın diğer katılımcılarından Kadir Çöpdemir, "ben de döndüm, biz TKP'nin -şimdi ki dandik TKP'nin değil, gerçek TKP'nin- 130 kurcusundan biriydim; ama daha sonra gerçekten döndüm Yeniden Demokrasi Hareketi'nin üylerinden biri oldum" dedi. Bunun üzerine Özkök, Fransız Komünist Partisi üyesi olduğunu söyledi. Salondaki bu tartışmanın oratsında kalan diğer konuklardan İskender Pala, "İnsanları döneklikleriyle övüncek hale getirmişiz" dedi.

ÇÖPDEMİR: SEN FAZLA YALPALAMIŞSIN

Ertuğrul Özkök, Kadir Çöpdemir'e sen de dönmüşsün; ama ben niye daha çok dayak yiyorum diye sorunca, ünlü radyocu, "ben net dönüşler yaptım, sen fazla yalpalamışsın" cevabını verdi!

Haber: Uğur Duyan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com