ERÜ'den Ermenice ders kitabı

ERÜden Ermenice ders kitabı
Kitabın yazarı Doç. Dr. Mehdiyev: "Kitap, Türk ve Ermeni arşivlerinin açılması sonrasında her iki toplum tarafından anlaşılabilir olması ve daha iyi değerlendirilebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır"

KAYSERİ (AA) - Türkiye'nin ilk Ermenice ders kitabının, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Edebiyat Fakültesi Ermeni Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gaffar Çakmaklı Mehdiyev tarafından hazırlandığı bildirildi. 

ERÜ'den yapılan açıklamada, üniversitede misafir öğretim üyesi olarak görev yapan Bakü Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gaffar Çakmaklı Mehdiyev tarafından hazırlanan “Ermenice Dersler” adlı kitabın, Doğu Ermenicesinin öğretilmesi için yayımlanan ilk kitap olma özelliği yanında, kendi kendine Ermenice öğrenmek isteyenler için de özel bir rehber kitap özelliği taşıdığı belirtildi. 

Üniversite yayınları arasında yer alan ders kitabının, Ermeni Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalında okutulmaya başlanıldığı ifade edildi. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mehdiyev, kitabın Türk ve Ermeni arşivlerinin açılması sonrasında her iki toplum tarafından anlaşılabilir olması ve daha iyi değerlendirilebilmesi açısından büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

Mehdiyev, son yıllarda öğrencilerin üniversitelerin Ermeni dili ve edebiyatı bölümlerine büyük ilgi gösterdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Kitapta öncelikle Ermeni dilinin özellikleri ve geçirdiği süreçler anlatılmaktadır. Kitabın ilk bölümünde Ermeni alfabesi ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bilindiği üzere, Ermeni alfabesi 405 yılında Mesrop Maştost tarafından oluşturulmuş. Önce 36 harften oluşan alfabeye daha sonra 3 harf daha eklenmiştir. 

Kitapta, Ermenice’nin ses sistemi, cümle yapısı ve morfolojisi ile ilgili derslerin sayısı 16’dır. Kitabın son bölümünde, Ermeni edebiyatından derlemeler verilmiştir. Erciyes Üniversitesi Yayınları arasında basılan kitap, şu anda Türkiye’de ders kitabı olarak okutulan tek kitaptır.”

Ermeni Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı, Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde 2011 yılında açılmış ve o büyük ilgi görmüştü.

Ana bilim dalında halen 70 civarında öğrenci, eğitim görüyor. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com