Erzurum'u ayılar bastı!

Erzurum'u ayılar bastı!
Erzurum'un İspir ilçesinde, ayının saldırısına uğrayan iki kişi hayatını kaybetti.

İspir'in Yeşilyurt Köyü'ne saat 10.00 sularında inen bir boz ayı bir saat içinde 4 farklı noktada üç köylüye ve bir ata saldırdı. Boz ayı Miyesse Yılmaz (72) ile akrabası Ömer Yılmaz'ı (58) ısırarak öldürdü.

Saldırgan ayı Yeşilyurt köyünde önce bir bahçede otlayan ata saldırdı. Atın tepki vermesi üzerine uzaklaşan ayı 3 bahçe aşağıda pekmez yapmak için dut toplamaya giden 72 yaşındaki Miyesse Yılmaz'a saldırdı. Boz ayı dört çocuk annesi Miyesse Yılmaz'ı vücudunun çeşitli yerlerinden ısırarak öldürdü. Ayının Miyesse Yılmaz'ı 3 bahçe aşağıya sürüklediği belirlendi.
Miyesse Yılmaz'ı öldüren ayı bu sefer 2 km ötede bahçesinde oturan Ömer Yılmaz'a (58) arkadan saldırdı. Ömer Yılmaz'ın da bahçesine dut toplamak için gittiği ve oturduğu yerde ayının ensesinden ve kolundan ısırarak öldürdüğü tespit edildi.

Ayı köyden uzaklaştığı sırada yoldan otomobiliyle geçen Hasan Kaçar isimli köylüye de aracının açık camından saldırdı. İki kişiyi öldüren ayının saldırısından yara almadan kurtulan Hasan Kaçar, ayının yüzünde ve üzerinde kan lekesi gördüğünü aktardı.

İlk önce Ömer Yılmaz'ın cesedini bulan köylüler durumu polise ve jandarmaya haber verdi. Miyesse Yılmaz'ın akşam evine dönmeyince durumdan şüphelenen yakınları aramaya çıktıklarında ise Miyesse Yılmaz'ın da cesediyle karşılaştı.

Köye gelen olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmasından sonra cesetler İspir Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Evli ve üç çocuk babası olan Ömer Yılmaz'ın İspir Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü görevinden 15 gün önce emekli olduğu öğrenildi. Ömer Yılmaz ile Miyesse Yılmaz'ın cenazesi, otopsinin ardından merkez mezarlığında toprağa verilecek.

"BÖLGEDEKİ VAHŞİ AYILAR TEK TEK VURULMALI"

Erzurum'un Pazaryolu ve İspir ilçelerinde bir yıl arayla 3 kişinin ayı saldırısı sonucu hayatını kaybetmesi tartışmalara yol açtı. Erzurum Avcılık ve Atıcılık Spor Derneği Başkanı Abdullah Erzurum, bölgede 2 binin üzerinde ayı olduğunu belirterek, "Ayılar vurulmalı. Hayvan hakları hiçbir zaman insan canından önemli değildir" dedi.

Erzurum'a 160 kilometre uzaklıktaki İspir ilçesine bağlı Yeşilyurt köyünde ayı vahşeti yaşandı. Evinin önünde dut ağaçlarının dibinde ayı saldırısına uğrayan 3 çocuk babası İspir Halk Eğitim Müdürü Ömer Yılmaz ve akrabası 62 yaşındaki Miyesi Yılmaz hayatını kaybetti. 2 kişinin ayı saldırısı sonucu ölmesi üzerine ilçede halk ayaklanarak, 'ayılar tek tek vurulsun' eylemi başlattı. Yetkililere seslerini duyurmak isteyen ilçe sakinleri, geçen yıl da bir imamın ayı saldırısı sonucu öldüğünü hatırlatarak bu
hayvanların insanlar için bölgede büyük bir tehlike olduğunu kaydetti. Vatandaşlar internet ortamında da çeşitli kampanyalar düzenleyerek bakanlığa çağrıda bulundu.

Erzurum Avcılık ve Atıcılık Spor Derneği Başkanı Abdullah Erzurum, "Bölgede 2 bin'in üzerinde ayı var. Bunlar teker teker vurulmazsa insanların canına kast edecek. Hayvan hakları hiçbir zaman insan canından önemli değildir" dedi. Kendilerinin de ayı vurmaya karşı olduklarını ancak ayıların insanlar için zararlı olmaya başladığında vurulması gerektiğini savunan Erzurum, "Hayvanseverleri ben anlamıyorum. Bir insanla hayvanı daha ayıramıyorlar. Bir insanın sokak köpeği kadar değeri yok. Hayvanseverler kendilerini atsın, köpekleri yaşasın. O ayının vurulmamasını isteyenler ne biliyor? O ayı belki kuduzdur. Hayvanlarla insanları ayırmamız lazım" ifadelerini kullandı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com