Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü

Erzurumun düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü
Kentin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü, Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce'nin de katılımıyla düzenlenen törenlerle kutlandı

ERZURUM (AA) - Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ncı yıl dönümü, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin katılımıyla düzenlenen törenlerle kutlandı.

Havuzbaşı'nda düzenlenen törende, Bakan Güllüce, Vali Ahmet Altıparmak, 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Kamil Başoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Küçükler, burada yaptığı konuşmada, bugünün, Erzurum tarihinde yaşanmış kara günlerin, acının, zulmün ve ihanetin bir daha tekrarlanmamak üzere sona erdiği gün olduğunu belirterek, bayrak ve istiklal mücadelesinin 96 yıl önce kazanıldığı büyük günün kutlu olmasını söyledi.

Erzurum'un, Türkler'e Anadolu'yu vatan yaparken nasıl bir umut ışığı olmuşsa zor zamanda da vatanın savunmasında aynı işlevi gördüğünü belirten Küçükler, "Bu şehir Türkiye'nin özüdür, cevheridir. Kurtuluş için ilk kıvılcım burada çakılmış, ordusu dağıtılmış bir millet, yeni düzenini bu şehirde kurmuştur. Cumhuriyeti kuran önder, sırtını Erzurum'a dayamıştır. Hamuru sevgisiyle yoğrulan Erzurum insanı, bugün 96 yıl önce yaşanan insanlık dışı olayların acısını yeniden yaşıyor" dedi.

Küçükler, "Hemen yakınımızdaki Karskapı'da, Yanıkdere'de, Ezirmikli Osman Ağa ve Mürsel Paşa konaklarında binlerce Müslüman Türk, Taşnak Ermeni çeteleri tarafından soykırıma uğradı. Tarihi vesikalarla sabittir ki Erzurum'da Ermeni çetelerinin katlettiği insan sayısı 3 ay içinde 50 bini buldu. Bugün bu meydanda toplanan kalabalık içinden bir tek kişi bulamazsınız ki bir yakını Ermeni çeteleri tarafından katledilmemiş olsun" diye konuştu.

Törende, konuşmaların ardından, günün önem ve anlamını belirten şiirler okundu, Büyükşehir Belediyesi bar ekibi gösteri sundu.

Bakan Güllüce ve beraberindekiler, daha sonra Karskapı Şehitliği'ni ziyaret ederek, şehit mezarlarına karanfil bıraktı. Burada şehitler için okunan dua programına da katılan Güllüce, Karskapı Şehitlik Müzesi'ni ziyaret ederek, şehitlik hatıra defterini imzaladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com