Eş Genel Başkanlık da nereden çıktı?

Eş Genel Başkanlık da nereden çıktı?
Artık alıştık, AKP başkalarına bir şeyler verirken partisi için de nalıncı keseri misali kendine mutlaka paylar ayırır ya da görünenin dışında önceden açıklamadıkları mutlaka başka bir niyeti vardır.

Evrensel ERDOĞAN | SANSURSUZHABER.COM

Açılan paketle ilgili çok şeyler yazıldı ve söylendi. Nedense paketin temel içeriği ile hiç ilgisi olmayan sanki araya sokuşturuluvermiş masum bir madde gibi görünen eş genel başkanlık benim dikkatimi çok çekti. Yine münafıklığım tuttu. Bu madde pakete neden konulmuş olabilir diye düşündüm.

Siyasi Partiler Kanunu ile Seçim Kanunu’nu inceledim. Mani bir durum yok. Parti tüzüklerine böyle bir madde konulabilir. Üstelik halen tüzüklerinde olmadığı halde BDP’ de eş başkanlık var.

Artık alıştık, AKP başkalarına bir şeyler verirken partisi için de nalıncı keseri misali kendine mutlaka paylar ayırır ya da görünenin dışında önceden açıklamadıkları mutlaka başka bir niyeti vardır.

Bir yandan  APO, BDP, PKK ve Kandil  dörtgeni  bir türlü ikna edilemez ve her geçen gün beklentileri artarken, Orta Doğu’da   kan gövdeyi götürürken, tüm sınırlarımızda eski düşmanlara yenileri eklenirken , özellikle Suriye  sorununun  halli konusunda çeşitli endişeler varken Erdoğan’ın kafasındaki ilk sorun hiç şüpheniz olmasın ki  kendi geleceğidir.Çünkü yukarıda dile getirdiğim sorunlardan kaynaklanan kişisel sorumluluğu başbakanlıktan sonra taşıyacağı unvana ve o unvanın yetkilerine bağlıdır.

Yıllardan beri bilindiği üzere Erdoğan’ın gönlünde Amerika gibi bir başkanlık sistemi yatmaktadır. Olmadı Fransa gibi bir yarı başkanlık sistemine de razı olabilir. O da mı olmadı o zaman partili cumhurbaşkanlığına da evet der. İşte partili cumhurbaşkanlığı denilince orada biraz soluklanalım.
Biliyorsunuz Anayasa partili bir kişinin cumhurbaşkanı olması halinde derhal partisiyle ilgisinin kesilmesini öngörüyor. Burada amaç Cumhurbaşkanı’nın tarafsız olması. Allah için Demirel ‘i gördükten sonra (Eski partisinden Çiller’e Başbakanlığı bile vermedi) Gül’ün ne kadar tarafsız(!) olduğunu gördük.

Erdoğan Cumhurbaşkanı olduktan sonra da hiç şüphesiz  partisiyle ilgisini kesmek  istemiyor ama sıradan bir üyeliğe de razı olması mümkün değil. O parti üstündeki mutlak hakimiyetini Çankaya’da iken bile sürdürmek istemektedir. Aslında bunu Akbulut gibi birini seçerek yapabilir ama dedikodulardan başı ağrır. O zaman bunun da tek yasal yolu eş genel başkanlıktan geçmektedir. Böylece partinin başında Erdoğan‘ın atayacağı konu mankeni gibi bir başkan olur. Buna karşın  kendisi de hem cumhurun ve hem de partinin  başkanı olarak görev yapar.

Böylece Erdoğan mevcut Cumhurbaşkanlığı yetkileri dışında Millet Meclisini de mutlak kontrolü altına alır. Böylece özendiği Obama ‘dan da daha ileri düzeyde yetkilere sahip olur.

Komplo teorimi umarım beğenmişsinizdir. Peki bütün bunlar Erdoğan‘a yeter mi? Asla yetmez. Yurt dışında değilse, Ankara’da olmaktansa İstanbul’da olmayı daima tercih eden Erdoğan bu yeni konumunda mekanı Çankaya olsa da sık sık İstanbul’a gelmeye devam edecektir. Çünkü o kendisini hala İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı gibi de görmektedir.Son örneğini Olimpiyat Tanıtım Toplantısında gördük.

Olimpiyatlar bildiğiniz gibi yapıldığı ülkelerin adı ile değil, yapıldığı şehirlerin adı ile anılır. Dolayısı ile olimpiyatların asıl sorumluları yapılan şehirlerin Belediye Başkanlarıdır. Tanıtım toplantısında gördünüz. Komite üyelerinin alt yapı, trafik, yollar ve güvenlik gibi  detay sorularının cevabını Erdoğan verirken yanında kerimeleri Sümeyye hanım oturuyor, Topbaş ise sözlüye kalkmaktan korkan öğrenci misali arka sıralarda kendini gizlemeye çalışıyordu.

Böyle olunca da AKP ‘nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını mutlaka ama mutlaka kazanması gerekiyor. Kesinlikle inanıyorum ki yerel seçimlerde Erdoğan için  İstanbul  diğer bütün illerin tamamından  daha önemlidir. Yerel seçimlerde Erdoğan ‘ın propaganda çalışmalarının en büyük bölümünü İstanbul’a ayırdığını görünce bana hak vereceksiniz. Gerçekten Erdoğan için İstanbul en az Çankaya kadar önemlidir.    

Evrensel ERDOĞAN | SANSURSUZHABER.COM          

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com