Esad 'ateşkes' dedi, muhalifler şart koştu

Esad 'ateşkes' dedi, muhalifler şart koştu
Suriye’de 'bayram ateşkesi' çağrılarına Esad yönetimi karşılık verdi. Ateşkese uyacaklarını açıklayan muhaliflerin şartı ise tutuklu yandaşların serbest bırakılması.
Suriye’de ateşkes ilan edildi ancak uygulanabilirliği merak konusu.Birkaç gündür sürdürülen diyaloglar ve çağrılar üzerine, Suriye ordusu yarın sabahtan bayram sonuna yani Pazartesi gününe dek ateşkes ilan edildiğini ancak herhangi bir saldırı durumunda karşılık verileceğini açıkladı.
 
Muhaliflerin olumlu yanıtı gecikmedi ancak bir şartla. Özgür Suriye Ordusu, ateşeke uyulacağını ancak tutuklu muhaliflerin yarın serbest bırakılmasını istedi. Kısa süre önce Beşşar Esad genel af ilan etmiş ancak terörle mücadele kapsamında sayıldığı için muhalilfler bu aftan faydalanamamıştı.
 
Esad yönetiminin, muhaliflerin talebini karşılayıp karşılamayacağı noktasında henüz bir açıklama gelmezken, girişimlerin devam ettiği günlerde ve bugün, El Kaide uzantılı iki İslamcı-muhalif örgütten ateşkese uymayacakları açıklaması geldi.
 
Bu örgütlerin olası eylemlerinin ateşkes girişimini baltalayacağı yorumları yapılırken, Halep'in kent merkezi ve kırsalından da şiddetli çatışma haberleri gelmeye devam ediyor. 
 
Ateşkes açıklamalarına ilk tepki ise BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’dan geldi. Ban, iki tarafın ateşkes kararını olumlu ve önemli bir gelişme olarak nitelendirdi.
 
BM Temsilcisi Brahimi, dün Suriye hükümetinin bayram için önerilen ateşkesi kabul ettiğini açıklamış ancak Şam, bu talebin hala değerlendirildiğini duyurmuştu. Daha önceki BM elçisi Kofi Annan'ın Nisan ayında girişimde bulunduğu ateşkes görüşmeleri kısa sürede sonuçsuz kalmış ve çatışmalar şiddetlenmişti. (EAK)

NTV
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com