Esad gözdağı verdi!

Esad gözdağı verdi!
Beşar Esad'ın Çin devlet televizyonuna verdiği mülakatın detayları yankılanmaya devam ediyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Çin devlet televizyonuna verdiği özel röportajın detayları yankılanmaya devam ediyor. Beşar Esad Çin devlet televizyonu CCTV’ye Suriyedeki son gelişmeleri değerlendirdi. Esad'ın veriği röportajda kimyasalla ilgili açıklamaları dikkat çekiyor

"SAVAŞ DURUMUNDA OLAN BİR ÜLKEYİZ"

CCTV muhabirinin “Suriye’nin ne kadar kimyasal silahı var, 1000 ton olduğu söyleniyor, bu kadar çok mu?” şeklindeki sorusuna Esad, İsrail’e işaret ederek yanıt verdi. Suriye’nin onlarca yıl önce söz konusu kimyasal silahları imal etmiş olduğunu kaydeden Esad, “Miktar doğal olarak çok fazla. Biz halen savaş durumunda olan bir ülkeyiz, topraklarımızın bir kısmı 40 yıldır işgal altında” dedi.

"KİMYASAL SİLAH KULLANIMI İNTİHARDIR"

Esad, “Kimyasal silahları bıraktıktan sonra, ordunuzun gücü azalacak mı” sorusuna ise, bunun esaslı bir sorun teşkil etmeyeceği yanıtını verdi. Ancak, Esad daha sonra çarpıcı ifadelerle konuşmasına şöyle devam etti:

“Kitle imha silahları ancak durum kötüleştiği vakit kullanılabilir. Kimyasal silah kullanımının intihar olduğu söyleniyor. Suriye intiharı seçmez. Bu sebeple 10 yıl önce Güvenlik Konseyi’ne bir öneri sunduk, bölgedeki kitle imha silahlarının yok edilmesini istedik. Bu konuda söz söyleme hakkımız var. Eğer askeri gücümüz bundan etkilenecek olsaydı, 10 yıl önce bu teklifi yapmazdık”.

“80'li YlLLARDA ÜRETİME BAŞLADIK”

Beşar Esad, ülkesinin elinde neden kimyasal silah bulundurduğunu ve bugüne kadar niçin bundan vazgeçmediğini konusunda da topu yine İsrail’e attı:

“1980'li yıllarda kimyasal silah üretimine başladık. O dönem konvansiyonel bakımdan Suriye ve İsrail arasında büyük fark vardı. İsrail bizim topraklarımızı işgal eden düşmandı. 90'lı yılların sonlarında ise kimyasal silah üretimini durdurduk. Yaklaşık 15 yıldır üretim yapmıyoruz. Çünkü İsrail ile konvansiyonel silahlar açısından ara kısaldı ve kısalmaya devam ediyor. Suriye’nin elinde kitle imha silahı tutmak için nedeni kalmadı. ”

ANLAŞMA KARŞILIĞI NE ALDI?

Suriye Devlet Başkanı Esad, kimyasal silahların devri karşılığında müttefiklerinden herhangi bir ikame alıp almayacakları konusunda ise Rusya’yla mevcut silah anlaşmasına hatırlattı. Esad, “Hangi ikameler olduğunu söyleyemem. Fakat, Rusya’nın söz konusu kimyasal silah önerisinde bulunmasından evvel, iki ülke arasında birden fazla silah sözleşmesi mevcuttu. Putin ve Rus yetkililerin ifade ettikleri gibi, Rusya imzalanan anlaşmalar doğrultusunda Suriye’ye silah sağlamayı sürdürecek. Bunun kimyasal sorunuyla değil, topraklarımızın işgaliyle alakası var. İsrail’in işgal stratejisine yine maruz kalmak istemiyoruz. Bu yüzden geleneksel silah donanımımızı ve askeri gücümüzü güçlendirmeyi hiç kuşkusuz sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

ESAD’DAN GÖZDAĞI GİBİ CEVAP

Devlet Başkanı Esad, CCTV muhabirinin “Rusya tarafından size verilen somut askeri desteğin neler olduğunu açıklayabilir misiniz” biçimdeki sorusuna ise, gözdağı gibi bir cevap verdi.

Esad, “Temel donanım olarak hava savunma silahları. Çünkü, İsrail’in sık sık hava sahamızı ihlal etmesi bize en büyük tehdidi oluşturuyor. Hiç kuşkusuz, hava savunma silahları bugün Suriye’nin başlıca savunma silahıdır” dedi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com