Esad kaçtı mı?

Esad kaçtı mı?
Irak'ta yayınlanan El Zaman gazetesinin iddiasına göre Esad ailesi Suriye'yi terk etti.Kalkan iki jete Mig savaş uçaklarının da eşlik ettiği ve kaçışa operasyon süsü verildiği de iddialar arasında.

Gazete, yerel ve diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, önceki akşam Uluslararası Şam Havaalanı'ndan kalkan iki askeri jetin, Esad ailesi ve üst düzey yöneticilerinden çok sayıda kişiyi bilinmeyen bir ülkeye götürdüğünü ileri sürdü. Uçakların nereye gittiği bilinmezken, gece yarısından sonra havalanan iki uçağın ülke hava sahasını terk edip uluslararası hava sahasına girene kadar bütün Suriye'de elektriklerin kesik olmasının dikkat çektiği vurgulandı.

VENEZUELA'YA MI GİTTİ?

Haberde 'Bazı kaynaklar Beşşar Esed, eşi Esma, çocukları Kerim ve Zeyn ile annesi ve Esed'ın bazı yakın akrabalarından bir kaç ismin bu iki uçakla yurtdışına gittiğini söyledi' ifadeleri kullanıldı. Kalkan iki jete Mig savaş uçaklarının da eşlik ettiği ve kaçışa operasyon süsü verildiği kaydedildi. Önceki gün de İsrail'in Haaretz gazetesi Esed'ın Latin Amerika ülkelerinden Küba, Ekvador ve Venezuela'ya sığınma talebinde bulunduğunu yazmıştı. Gazetenin haberinde, İran ile çok yakın ilişkilere sahip olan Devlet Başkanı Hugo Chavez nedeniyle Venezuela'nın Esadleri kabul etmeye en yakın ülke olduğu kaydedilmişti.

CLİNTON'DAN KRİTİK 3 GÖRÜŞME

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahtar el-İbrahimi ile Dublin'de Suriye'deki durumu değerlendirmek için bir araya geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Avrupa turunda olan Clinton'ın, İbrahimi'nin daveti üzerine, dün Rus mevkidaşı Lavrov'un da katılımıyla İrlanda'nın başkenti Dublin'de 3'lü görüşme yaptı. Bakanlık, görüşmede, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'in kimyasal silah kullanma olasılığının ve ülkedeki olayların ele alındığını kaydetti.

KİMYASAL SİLAHLAR KULLANIMA HAZIR

ABD'li yetkililer, Suriye ordusunun kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmaya hazır olduğunu belirterek, Suriye lideri Esad'in talimatını beklediklerini öne sürdü. Amerikan NBC Televizyonu'na konuşan yetkililer, öldürücü bir sinir gazı olan Sarin dolu başlıkların, bombalara yerleştirildiğini belirtti. Amerikalı yetkililer geçtiğimiz salı günü, Suriye'nin, elindeki kimyasal maddeleri öldürücü hale getirecek karışım işlemine başladığına dair bir kanıt olmadığını belirtmişti. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com