"Esad koltuğunda kalmakta kararlı"

"Esad koltuğunda kalmakta kararlı"
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Esad'ın iktidarda kalmakta kararlı olduğunu ve onu ikna etmek için bir şey yapılamayacağını ileri sürdü.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başkent Moskova’da BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Lahdar Brahimi ile görüşmesinden sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın görevini bırakmama konusunda çok karalı olduğunu belirten Lavrov, “Beşşar Esad kamuya açık ve özel görüşmelerinde görevi bırakmayacağını ısrarla belirtiyor. Esad koltuğunda kalmakta kararlı” dedi.

MUHALİFLERİN CEVABI ‘SÜRPRİZ’

Suriye’de siyasi bir çözüm bulmak için hala şans bulunduğunu ifade eden Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye muhalefetinin görüşme isteklerine olumsuz cevap vermesini ise, “sürpriz” bir gelişme olarak değerlendirdi.

‘SİYASİ ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞMALIYIZ’

Suriye’nin başkenti Şam’da Esad’la görüşmesinin ardından Moskova’ya giden BM ve Arap Birliği özel temsilcisi Lahdar Brahimi de, Suriye’nin “siyasi çözüm” ve “cehennem” seçenekleriyle karşı karşıya olduğunu belirtti. BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Brahimi, Suriye’deki krize siyasi çözüm bulunması için tüm dünyanın bıkıp usanmadan çalışması gerektiğini de söyledi.

‘İÇ İŞLERİMİZE KARIŞMA UYARISI’

Rusya, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed Muaz el-Hatib’i Suriye konusunu görüşmek için Moskova’ya davet etti. Ancak, Suriye muhalefeti söz konusu daveti reddetti ve Rusya’ya Suriye’nin iç işlerine karışmaması gerektiği yönünde uyarıda bulundu.

RUSYA CENEVRE MUTABAKATINDA ISRARLI

Rusya, Suriye krizinde Cenevre’de varılan mutabakatın tek çözüm yolu olduğu yönündeki görüşünü sık sık dile getirirken, ”Esad’in avukatı olmadığını, Suriye rejiminin değil, Suriye halkının geleceğinin önem taşıdığını” vurguluyor. Rusya’nın Suriye politikasındaki temel parametrelerden biri olan Cenevre Mutabakatı, Şam rejimi ile muhalefetin karşılıklı rızasına dayalı olarak geçiş yönetiminde görev alacak yetkililerin belirlenmesini öngörüyor.

TÜRKİYE ESAD’LI FORMÜLE KARŞI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dün yaptığı açıklamada, Suriye’de geçiş döneminin Beşar Esad’la olabilmesi şansının Haziran ayına göre bile bugün artık tümüyle neredeyse kaybolduğunu ifade ederek, ”Bu yeni şartlara uygun bir geçiş modeli üzerinde istişarelerimiz sürüyor” demişti. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com