"Esad kontrolü kaybetti"

"Esad kontrolü kaybetti"
Rusya Dışişleri Başkan Yardımcısı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın ülkede kontrolü kaybettiğini ve muhaliflerin kazanabileceğini söyledi.

Rusya, Suriye hükümetinin ülkedeki kontrolü gittikçe kaybettiğini açıkladı.
 
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, Suriye rejiminin ve hükümetinin ülkede kontrolü giderek kaybetmeye başladığını ve muhaliflerin zafer kazanabileceğinin göz ardı edilemeyeceğini açıkladı.
 
Bogdanov, Rus devlet haber ajansı Itar-Tass’a yaptığı açıklamada, Suriyede yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
 
Suriye Eylem Grubu’nun yeniden toplanmasını ümit ettiklerini belirten Bogdanov, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilci İbrahimi’nin misyonunun desteklenmesi gerektiğini kaydetti.
 
"MUHALİFLER KAZANACAK"
 
Cenevre’de varılan mutabakat temelinde soruna çözüm bulunabileceğini vurgulayan Bogdanov, "Şunu da belirtmeliyiz ki, Suriye rejimi ve hükümeti ülkede kontrolü giderek kaybediyor. Muhaliflerin zafer kazanabileceğini göz ardı edemeyiz" dedi.
 
Bu sözlerin taşıdığı ayrı bir önem daha var. Rusya'dan bir yetkili ilk defa Esad'ın yaşanan iç savaşı kaybedeceğini açıkladı.
 
Rusya iç savaşın başından beri Esad'a destek vermiş ve silah yardımlarında bulunmuştu.
 
TAHLİYE KARARI
 
Rusya, Esad rejimi ile muhalifler arasındaki savaşın şiddetini artırdığı Suriye'den 'gerekli bir hal olursa' vatandaşlarını tahliye etme kararı aldığını açıkladı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com