Esad, RTE'nin gidişini görür mü?

Esad, RTE'nin gidişini görür mü?
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun yankıları dünya basınında da yer almaya devam ediyor. Son olarak yolsuzluğa hayır diyen halk ile polis arasındaki çatışmalar dünyaya böyle yansıtıldı...
İstanbul’da önceki gün Taksim’de hükümete karşı gerçekleştirilen gösterilerde CNN International muhabiri Mohammed Jamjoom plastik mermiyle vurularak yaralanırken, Rus Russia Today televizyonu ekibi de polisin biber gazından etkilendi.
 
CNN muhabiri Jamjoom Twitter hesabına, “Beyaz tozlu bir plastik mermiyle yüzümden vuruldum. Kameramanımız da aynı silahla bacağından vuruldu. İyiyiz” diye yazdı. Russia Today muhabiri Sara Firth de, polisin biber gazlı müdahalesinden gazetecilerin de etkilendiğini belirterek, plastik mermiyle yaralananlar arasında Radikal muhabirinin de olduğunu aktardı. Yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili gelişmeler dünya medyasında yer almaya ise devam ediyor. 
 
İşte öne çıkan bazı başlıklar:
 
New York Times (ABD): Yolsuzluk operasyonuna konu olan projeler, İstanbul’da yoksulları evlerinden ediyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, ekonomik büyümeye büyük önem verdi, eskiden Türklerin hükmettiği Arap topraklarına yüzünü döndü ve iktidarının sembolü olan emlak projelerine ağırlık verdi. Ama şimdi büyüyen yolsuzluk soruşturmasıyla bu projeler, iktidarının çöküşünün tohumları olabilir.
 
BBC Türkçe (İngiltere): Erdoğan için 2013 yılı ‘dış komplo’ yılı oldu. Fakat Başbakan bazı vatandaşların, hükümetle ilgili sıkıntıları olabileceği ihtimalini değerlendirme konusundaysa isteksizdi. Muhalefet, Başbakan’ı sıradan vatandaşlarla iletişimi kaybetmekle suçluyor ve onun 10 yıldan uzun süre iktidarda kalan liderlerde görülen ‘aşırı kibir sendromuna’ yakalandığını söylüyor.
 
Guardian (İngiltere): Hizmet (Gülen) Hareketi ve Ak Parti arasındaki beklenmedik savaş, modern Türkiye’nin can sıkıcı bir resmini çiziyor. Derin devlet, bu hafta derinlerden su üstüne çıkarak sadece Başbakan’ı değil, Türkiye’nin zor kazanılmış modern toplum şöhretini de tehdit etti.
 
Telegraph (İngiltere): Siyasi kriz yatırımcıları korkutuyor. Türkiye yıldız ülkeden hasta adama doğru ilerlerken, TL tepetaklak oldu. 
 
Daily Star (Lübnan): Bu gidişle Suriye Lideri Beşar Esad, Erdoğan’ın gidişini görebilir. Yolsuzluk skandalıyla sarsılan AK Parti hükümeti, eleştirilerin hedefindeki Suriye politikasına ayar verebilir.

Siyasi analist Sinan Ülgen’e göre,  gelişmeler sonucunda Esad 2014’teki seçimleri kazanabilir, Erdoğan ise iktidarı kaybedebilir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com