Esad'a karşı işbirliği çağrısı

Esad'a karşı işbirliği çağrısı
İngiltere Başbakanı Cameron'la görüşen Başbakan Erdoğan, "Suriye'deki gelişmeler insani olmayan boyutta. BM, Arap Ligi önemli adımlar atmalı" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı David Cameron ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.
 
İngiltere ile Türkiye arasında siyasi, askeri, ticari, ekonomik, kültürel birçok alanda ilişkiler bulunduğunu belirten Erdoğan, ekonomik alanda Avrupa'da çok ciddi sıkıntılar olmasına rağmen iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 10 milyar dolardan 14 milyar dolara çıktığını söyledi.
AB konusunda İngiltere'nin desteğine teşekkür eden Erdoğan, bu desteği unutmalarının mümkün olmadığını ifade etti.
 
Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
 
''Uluslararası alanda, bölgede ve camiada mevcut olayları değerlendirecek olursak, son dönemde Suriye'deki gelişmeler gerçekten insani olmayan boyutta. Orada kendi halkını öldüren, katleden rejim söz konusu. Bu rejime karşı tabii el birliği, güç birliği yapmak durumundayız. Gerek BM Güvenlik Konseyi'nin, gerek İslam İşbirliği Teşkilatı'nın, gerek Arap Ligi'nin bu süreçte çok daha önemli adımlar atması gerekiyor. Hele hele Halep'teki şu anda yapılmakta olan yığma hareketlerini göz önünde bulundurursak, kitle imha silahlarını kullanmaya yönelik yaptıkları açıklamaları dinlediğimiz zaman, bunlara karşı duyarsız kalmamız asla mümkün değil. Atılması gereken adımlar nelerse bu adımları da inanıyorum ki BM Güvenlik Konseyi, İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Ligi el birliği ile atmak durumunda kalacaktır. 
 
Bu arada yine Myanmar'da çok ilginç gelişmeler var. Orada da maalesef katliamlar var, açlık, felaket var. Bütün bunlar karşısında da yine inanıyorum ki insanlığa duyarlılığı olan tüm ülkeleri burada duyarlılığa davet ediyorum. Elimizden geleni el birliğiyle yapmamız lazım.
Özgürlüklerin egemen olduğu, barışın egemen olduğu bir dünyayı kurmamız lazım. 2012 Londra Olimpiyatlarının barışa bir vesile teşkil etmesini diliyorum.''
 
Cameron: Ciddi endişelerimiz var
 
İngiltere Başbakanı David Cameron, ''Suriye'de dehşet verici olaylar devam ediyor. Bu konuda çok ciddi endişelerimiz var. Özellikle Halep Bölgesi'nde rejimin atabileceği adımların, gerçekten çok tehlikeli ve dehşet verici olma ihtimali bizi endişeleniyor. Bu kesinlikle kabul edilemez bir durum. Çünkü bu durum ciddi şekilde meşru olmayacaktır. Böyle bir süreç içinde Suriye'deki rejimin görevden ayrılması gerekir. Uluslararası baskı da zaten bu süreç içinde devam edecektir'' dedi.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com