Esad’a silah sevkiyatı yapan gemi Türkiye’de durduruldu

Esad’a silah sevkiyatı yapan gemi Türkiye’de durduruldu
Kuzey Kore’nin Suriye’ye mühimmat sevkiyatı Türkiye’de durduruldu.

Kuzey Kore’nin Suriye’ye kimyasal maddelere karşı koruma sağlayan gaz maskesi ihraç etmeye çalıştığı ancak sevkiyatın silahlar ve mühimmatla birlikte Türkiye’de durdurulduğu iddia edildi.

AFP haber ajansının Japon gazetesi Sankei Shimbun’dan aktardığına göre Libya bandıralı Al Entisar isimli gemi bu yıl başlarında Kuzey Kore’den Suriye’ye doğru yola çıktı. Geminin tam olarak hangi rotayı takip ettiği bilgisi yer almadı.
 
ABD ordusundan, Japonya ve Güney Kore istihbaratından kaynaklara dayandırılan haberde, ABD’nin gelen bilgi üzerine gemiyi takip etmeye başladığı belirtildi. ABD elindeki istihbaratı Türkiye’yle de paylaştı.
 
Gemi 3 Nisan tarihinde Çanakkale Boğazı’nı geçtikten sonra durdurularak arandı. 1400 tüfek ve tabanca, 30 bin kurşun ve kimyasal maddelere koruma sağlayan çok sayıda gaz maskesi ele geçirildi.
 
Gazete, ABD’li yetkililerin geminin yükünün Türkiye’de boşaltılmasının ve Suriye’ye Esad rejimine gönderilmesinin planlandığına inandığını aktardı. Habere göre geminin kaptanı da Türk makamlarınca gözaltına alındı ve gemisinin Kuzey Kore’den Suriye’ye silah taşıdığını itiraf etmesi üzerine hakkında dava açıldı. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com