Esad'a tepki büyüyor!

Esad'a tepki büyüyor!
Mevlit kandilinde Humus'ta yaptığı katliamla dünyayı ayağa kaldıran Esad yönetimi, kan dökmeye devam ediyor.

Suriye'de birinci yılına yaklaşan muhalif gösterilerin en kanlısı Mevlit Kandili’nde yaşandı.

Kandil akşamı tanklarla Humus şehir merkezine giren Suriye ordusu onlarca binayı yerle bir etti.

Gece boyunca minarelerden tekbir sesleri yükselirken, halk bombardımandan korunmak için apartmanların bodrum katlarına sığındı.

Katliam dünyayı ayağa kaldırırken, ertesi gün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde oylanan Arap Birliği planı, Çin ve Rusya'nın vetosuna takıldı.

Konseyin gündemine geçici üye Fas tarafından sunulan Arap Birliği planı Beşar Esad'ın yetkilerini yardımcısına devretmesini ve bir ulusal birlik hükümeti kurularak seçim sürecinin başlatılmasını öngörüyordu.

Suriye muhalefeti Çin ve Rusya'yı Esed rejiminin katliamına ortak olmakla suçladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekretri Ban ki Moon, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu ve dünya liderleri ardı ardına yaptığı açıklamalarla planın reddedilmesinden duydukları hayal kırıklığını dile getirdiler.

Bazı liderler eleştirinin dozunu daha da artırdı, Çin ve Rusya katliama ortak olmakla suçlandı, konseydeki veto sisteminin tartışmaya açılması gerektiği söylendi.

Birçok ülkede de Suriye büyükelçilikleri önünde protesto gösterileri düzenlendi.

Libya'da ise Rusya büyükelçiliği önünde toplanan kalabalık Mosokva yönetimi aleyhinde sloganlar attı, binadaki Rus bayrağı da göstericiler tarafından indirildi.

Münih Güvenlik Konferansında konuşan Nobel ödüllü Yemenli kadın insan hakları savunucusu Tevekkül Kerman da dünya liderlerine Suriye büyükelçilerini sınırdışı etme ve Şam'daki büyükelçilerini geri çekme çağrısı yaptı.

Ülkede göstericilere şiddet uygulamayı reddederek ordudan ayrılan askerlerin sayısı da 40 bini geçti, bu Suriye'de silah altındaki asker sayısının yüzde 15'ini oluşturuyor.

Hazırladığı plan Güvenlik Konseyi'nde reddedilen Arap Birliği ise bir kere daha Esed yönetimine şiddete son verme çağrısı yaptı.

Suriye'ye dış müdahaleye karşı olduğunu yineleyen Arap Birliği, ülkede akan kanı durdurmak için çabalarını süreceğini de açıkladı.(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com