Esad'dan Ankara'ya Yılın Golü!

Esad'dan Ankara'ya Yılın Golü!
Türkiye'nin sınırlarını açarak, Ortadoğu'da birlik kurmayı teklif ettiği Suriye, Rumlara yanaşıyor!

Türkiye'nin sınırlarını açarak, Ortadoğu'da birlik kurmayı teklif ettiği Suriye'den sürpriz bir geri adım geldi. Rum kesimi ziyaret eden Esad, Suriye ile Rum kesimi arasında, Doğu Akdeniz'de münhasır ekonomik bölgenin belirlenmesi kararı alındı

Türkiye'nİn Ortadoğu'da en yakın ortaklarından olan Suriye, Ankara'ya hiç beklemediği bir anda uluslararası arenada sıkıntı yaratacak bir gol attı. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Kıbrıs Rum kesimi ziyaretinde, Ankara'yı şaşkına çeviren kararlara imza attı. Esad'ın ziyaretinde, Kıbrıs Rum Kesimi ve Suriye arasında, 'münhasır ekonomik bölge' kararı alındı. Karara konu bölge ise KKTC'nin egemenlik sahası içinde yer alıyor. Esad, bununla da yetinmedi ve son derece önemli ikinci bir anlaşma daha imzaladı. KKTC ile Suriye arasında yapılan ve kısa bir süre önce durdurulan, Lazkiye-Magosa feribot seferleri tamamen kaldırıldı. Bunun yerine Rum kesimi ile Suriye arasında feribot seferi başlatılması karara bağlandı. Lazkiye-Limasol feribot seferleri önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.

Daha önceRum kesimi, petrol arama çalışmaları kapsamında Lübnan ve Mısır ile Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmaları yapmış, Ancak bu iki ülke Türkiye'nin sert notaları üzerine anlaşmalardan vazgeçmişti. Suriye ile Rum kesimi arasındaki bölge, KKTC'nin egemenli alanı içinde yer alıyor.

MAGOSA YERİNE LİMASOL
Görüşmelerde, iki ülke arasında deniz taşımacılığı konusunda Türkiye'yi rahatsız edecek bir anlaşma da imzalandı. Ankara'da hayal kırıklığı yaratan anlaşmaya göre, Suriye ile Kıbrıs Rum kesimi arasında karşılıklı feribot seferleri başlatılacak. Türkiye dışında KKTC'ye feribot seferi düzenleyen tek ülke olan Suriye, kısa süre önce Laskiye-Magosa arasında yapılan feribot seferlerini, yeterli yolcu olmadığı gerekçesiyle önce seyrekleştirmiş, sonra da askıya almıştı. Esad'ın, Kıbrıs Rum Kesimi'ni  ziyaretinde imzalanan anlaşmaya göre, bundan böyle Lazkiye'den Magosa'ya değil, Rum Kesimi'ndeki Limasol ile Lazkiye arasında feribot seferleri düzenlenecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com