Esad’dan kritik hamle!

Esad’dan kritik hamle!
İngiliz Guardian gazetesine açıklamalar yapan Esad'ın yardımcısı Cemil, ateşkes isteyeceklerini açıkladı. “İki taraf da 100 binden fazla kişinin ölümüne yol açan ülkedeki iç savaşı kazanacak kadar güçlü değil”
Cemil, Şam yönetiminin uzun süredir ertelenen ikinci Cenevre Barış Konferansı’nda ateşkes çağrısı yapacağını söylüyor.
Hükümet adına konuştuğunu vurgulayan Cemil, iki tarafın da 100 binden fazla kişinin ölümüne yol açan ülkedeki iç savaşı kazanacak kadar güçlü olmadığını vurguluyor.
 
Ülkenin mali işlerinden sorumlu olan Cemil, savaşın Suriye ekonomisine de feci kayıplar yaşattığını söylüyor ve ‘Ne silahlı muhalefetin, ne de rejimin bir diğer tarafı yenebilecek gücü var. Bu güç dengesi bir süre daha değişmeyecek’ diyor.
 
’100 milyar dolar kayıp’
Kadri Cemil savaş sırasında Suriye ekonomisinin, ülkenin iki yıllık Gayri Safi Yurtiçi Hasılasına eşit olan 100 milyar dolar kaybettiğini anlatıyor.
Cemil ateşkes önerisinin kabul edilmesi durumunda, ateşkesin Birleşmiş Milletler barış gücü veya ‘tarafsız ya da dost ülkelerin’ sağlayacağı askerler tarafından uluslararası denetime tabi olabileceğini söylüyor.
 
Guardian haberinde, Kadri Cemil’in geçen yılki kabine değişiklikleri sırasında Baas Partisi’nin hâkimiyetine son vermek için daha küçük, laik partilerden kabineye atanan iki bakandan biri olduğu vurgulanıyor.
 
Röportajda ülkenin değiştiğinin altını çizen Cemil, ‘Hiç kimse rejimin şu andaki haliyle devam edeceği korkusuna kapılmasın. Nereden bakılırsa bakılsın, rejimin geçmişteki hali sona erdi. İlerici reformlarımızı gerçekleştirmemiz için Batı’nın ve Suriye’ye müdahil olan herkesin omuzlarımızdan inmesi gerek’ diye konuşuyor.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com