Esad'ı İran da sildi!..

Esad'ı İran da sildi!..
Suriye'de Beşar Esad rejimini en çok destekleyen ülkelerin başında olan İran'ın da Esad yönetiminin tüm çabalara rağmen devrileceğine kanat getirdiği belirtildi.
Suudi Arabistan'ın El Arabiya televizyonu, üst düzey batılı bir diplomattan elde ettiğini iddia ettiği ‘İran'ın Suriye’ raporlarında Tahran'ın da artık Esad yönetiminin düşeceğine inandığı, ve bunun için Suriye liderine desteğini keseceği ifade edildi. Raporlarda Esad'ın ülkedeki krizi aşma konusunda İran'ın verdiği tavsiyeleri dinlemediği belirtildi.
 
El Arabiya, batılı bir ülkenin Tahran Büyükelçiliği'nden elde ettiğini duyurduğu raporlarda, Suriye'de bulunan İran güçlerinin bu ülkedeki askeri komutanlara söz geçirememe sebebiyle artan bir şekilde başarısızlığa uğradıklarına dikkat çekiliyor. Esad'ın İran'ın hangi tavsiyelerini kulak ardı ettiği konusunda ise herhangi bir bilgi verilmezken, raporda Suriyeli üst düzey komutanların yolsuzluklarına da dikkat çekiliyor. İran hükümetinin yaptığı yüksek miktardaki mali desteklerin, Suriye üst düzey komutanları tarafından şahsi hesaplarına geçirildiği belirtiliyor.
 
Tahran yönetiminin Esad'ın 2013 Haziran'daki seçimlere kadar yönetimden düşmesi durumunda İran'daki istikrarın da sarsılacağı endişesini taşıdığına ve bu nedenle bu tarihe kadar Esad'ı ayakta tutmaya çalışacağı belirtiliyor. (TOK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com