Esad'ın bakanı ve eniştesi öldürüldü

Esad'ın bakanı ve eniştesi öldürüldü
Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen güvenlik toplantısına intihar saldırısı düzenlendi.

Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik Kurulu binasına yönelik saldırının, üzerinde patlayıcı bulanan intihar eylemcisi tarafından düzenlendiği bildirildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir güvenlik kaynağı, intihar eylemcisinin Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısı sırasında üzerindeki bombaları patlattığını belirtti.

Bu arada, saldırıda aralarında Savunma Bakanı Davud Racha ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in eniştesi Asıf Şevket'in de aralarında bulunduğu 5 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Öte yandan İran'a bağlı Arapça yayın yapan El-Alem kanalı ise saldırıda Suriye Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Hişam Bahtiyar'ın yaralandığını öne sürdü.

Saldırıyı Özgür Suriye Ordusu'nun üstlendiği iddia ediliyor.

Daha önce üst düzey katılımın olduğu güvenlik toplantısı esnasındaki intihar saldırısının bomba yüklü araçla düzenlendiği öne sürülmüştü.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in geçen yıl savunma bakanlığına atadığı, 65 yaşındaki eski general Davud Racha, Suriye hükümetinin en üst düzey Hristiyan yetkilisiydi.

Suriye'nin başkenti Şam'da 1947 yılında doğan Racha, 1967 yılında mezun olduğu askeri akademide ağır silahlar uzmanıydı. Racha, 1998 yılında korgenerallik rütbesi aldı, 2004'te Genelkurmay Başkan Yardımcılığı'na atanırken, 2005'de orgeneral rütbesine yükseldi.


Ali Habib Mahmud'un 2009 yılında savunma bakanlığına getirilmesinden sonra Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan Racha, 8 Ağustos 2011'de Mahmud'un yerine Genelkurmay Başkanlığı'na atandı.(NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com