'Esad'ın elini sıkacağıma istifa ederim'

'Esad'ın elini sıkacağıma istifa ederim'
Ahmet Davutoğlu, Aslı Aydıntaşbaş'a verdiği demeçte, Türkiye'nin Suriye politikasının yanlış çıkması halinde bile Esad'a farklı davranmayacaklarını söylerken, "Ben şahsen bu noktadan sonra Esad kalacak olsa bile elini sıkmaktansa istifa etmeyi tercih eder

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Fas gezisine katılan Milliyet gazetesi yazarı Aslı Aydıntaşbaş, ziyarette karşılaştıklarını yazdı. "Türkiye, Ankara, Kuzey Irak’la kol kola giriyor, Suriye’de rejim değişikliğine oynuyor" diyen Aydıntaşbaş, Türkiye'nin "kazanırsa büyük kazanacağını" iddia etti.

Aydıntaşbaş işkenceyi anlatıyor

Türkiye'nin Suriye politikasına ikna olmayanlara seslenen Aydıntaşbaş, Suriye muhalefetinin yeni lideri Moaz el-Hatip'in anlattığı "işkence" anılarına kulak verilmesini tavsiye etti. Aydıntaşbaş şunları yazdı:

"İsterdim ki, Türk medyasında Suriye meselesini uzaktan dürbünle takip eden köşe yazarları, Marakeş’e gelip yeni kurulan Suriye muhalefetinin siyasi lideri Muaz el-Hatip’in, hapisteyken yan hücrelerde yatan çocukların işkencede inleyen seslerini anlatırken ağlamaya başlamasını görebilselerdi. Bu tarz hikâyeleri bir defa, iki defa duyunca, belki o yazılara devam etmek mümkün olurdu. Ama onlarcasını bizzat dinleyip, okuyup, bir de üstüne o çocukların yaralı bedenlerini gözlerinizle gördüğünüzde, artık o saygın yazarlarımız gibi 'Efendim Esad’ın diktatör olduğuna şüphe yok ama...' diye başlayan cümleleri kuramaz hale geliyorsunuz."

Davutoğlu: 'Elini sıkmam'

Aydıntaşbaş'ın yazısı AKP'nin dış politikasına övgülerle devam etti. Rüzgarın "kendi ülkesinde dayak yemesine" rağmen Suriye konusunda haklı çıkan AKP lehine döndüğünü savunan Aydıntaşbaş, Türk dış politikasının etkisini anlatırken, Marakeş sokaklarında insanların Davutoğlu'na teşekkür ettiğini iddia ediyor. Yazar, "Diğer taraftan muhalifler sahada ilerliyor, ABD son dakikada devreye girmeye çabalıyor, Türkiye’nin Putin’e verdiği çok gizli 'Şam’da iktidar değişimi' planı, şu an masadaki en önemli formüllerden..." diyerek Türkiye'nin rolünün büyük olduğunu öne sürdü.

Bundan sonra ise Davutoğlu'nun "haklı olmanın gururu" neticesinde içinde bulunduğu mutluluğu tasvir ediyor:

"Belki de bu yüzden, bu kez Davutoğlu’nu mutlu gördüm. Ahlaki olarak doğru yerde olmanın hazzı bir yana, bir de sahiden ‘kazanıyor’ olma ihtimalinin belirmiş olması, yüzünü güldürmüş. Medyadaki eleştiri bombardımanını eskisi kadar takmıyor. Artık Esad’ın gideceği, rejimin eninde sonunda değişeceği, Suriyelilerin günün birinde yüzünü Türkiye’ye döneceği belli.

Yemekte bütün bunları konuşurken, 20 aydır Suriye’deki dış politikayla ilgili 'Battı, gitti, yanlış hesap!' diyenlere atfen 'Ama...' diyor, 'Velev ki biz yanlış çıktık, çok yanlış hesap yaptık, Esad birkaç yıl daha orada. Durum bu değil ama velev ki öyle. Esad kalacak olsa bile farklı bir şey yapamazdık. Ben şahsen bu noktadan sonra Esad kalacak olsa bile elini sıkmaktansa istifa etmeyi tercih ederdim...'”

'PYD rejimle işbirliği yapıyor'

Davutoğlu, Suriye'deki Kürtlere karşı Türkiye'nin tutumuyla ilgili olarak da, Kürtleri karşı taraf olarak görmediklerini, ancak seçilmiş bir Suriye parlamentosu oluşmadan kimi kararlar alınmasını doğru görmediklerini söyledi. Davutoğlu, parlamento oluştuktan sonra alınan kararlara saygı duyacaklarını da ekledi.

PYD'ye karşı tutumunu da açıklayan Davutoğlu, bu partinin PKK ve rejimle işbirliği yaptığını ve "terörle arasına mesafe koyamadığını" iddia etti. PYD'ye "Kürtlerin hakları için karşı çıktıklarını" söyleyen Davutoğlu, geçtiğimiz sene öldürülen Kürt muhalif Mişal Temo'nun PKK tarafından öldürüldüğünü iddia etti. Oysa Temo'yu Türkiye destekli bir grubun öldürmüş olabileceğini dair ciddi kuşkular bulunuyor. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com