Esad'ın ipi çekildi!

Esad'ın ipi çekildi!
15 Mart'tan beri ülkesinde 2 bin kişinin ölüm emrini veren Beşar Esad için sonun başlangıcı Obama'nın açıklamasıyla geldi

Suriye'de beş aydır devam eden katliam karşısında bugüne kadar sert açıklamalar yapmaktan kaçınan dünya liderleri dün beklenen mesajı verdi. ABD Başkanı Barack Obama yazılı bir açıklamayla “Esad'a git” çağrısında bulundu. Obama'nın açıklamalarının ardından İngiltere, Almanya ve Fransa ortak açıklama ile Esad'a “git” dedi. Avrupa Birliği'nden de “AB, Esad'ın meşruluğunu kaybettiğini ve istifa etmesi gerektiğini farketti” açıklaması geldi.

'Halka engel oluyor'
ABD Başkanı açıklamasında, “Suriye'nin geleceği halkı tarafından beirlenmeli fakat Devlet Başkanı Beşar Esad onların yolunda duruyor. Hapsetme, işkence ve katliam devam ederken Esad'ın diyalog ve reform çağrıları anlamsız kalıyor. Düzenli olarak Esad'ın ülkede demokratik bir geçiş için önderlik etmesi gerektiğini söyledik. Ama o, önderlik etmedi. Şimdi Suriye halkının selameti için, Başkan Esad'ın istifa etme zamanı geldi” dedi.  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da “Suriye insanları onların onuruna saygı gösterecek, haklarını koruyacak ve isteklerine ulaştıracak bir hükümeti hakediyorlar” dedi.

Ağır yaptırımlar
ABD, Suriye'ye baskısını git çağrısı ile kısıtlı tutmadı. Aynı zamanda Suriye hükümetine yönelik bir dizi yeni yaptırım da getirildi. Buna göre, Suriye hükümetinin ABD'deki hesapları donduruldu, Suriye'den petrol ve doğal gaz alımı ile nerede olursa olsun tüm ABD vatandaşlarına Suriye'ye yatırım yapmaları yasaklandı.

'Çıkış yoluna girdi'
Adı açıklanmayan Amerikalı üst düzey bir yetkili de Esad'ın çıkış yolunda olduğunu vurguladı. Washington Yakın Doğu Politikası Enstitüsü Suriye uzmanı Andrew J. Tabler yaptırımlarla ilgili yaptığı yorumda, “Enerji Suriye'nin Aşil topuğu” diye konuştu. Suriye petrolünün yüzde 90'ını alan AB'nin cuma günü yapacağı toplantıdan da aynı kararın çıkabileceği belirtildi.

'İnsanlığa karşı suç'
Birleşmiş Milletler'de üst düzey insan hakları bürokratlarından oluşan bir komite raporunda, Suriye'de sivil halka karşı sistematik ve yaygın olarak insanlığa karşı suç ihlali örnekleri bulunduğunu açıkladı. Komite BM Güvenlik Konseyi'ne Esad'ı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk etmesini tavsiye etti.

Türkiye ne yapacak?
Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'e isyanın onuncu gününde git diyen, Libya'da NATO'nun hava operasyonu için en başından destek veren ABD, uzun zamandır Esad'a karşı sessiz kaldığı için eleştiriliyordu. Clinton önceki gün “Bizim 'git' dememiz yeterli değil, Türkiye ve Suudi Arabistan bunu söylerse daha etkili olur” demişti. Uluslararası kamuoyunca şimdi Türkiye ve Suudilerden gelecek tepki merakla bekleniyor.

 'Gerçeklerle yüzleşmeli'
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ortak açılamalarında şu ifadeler yer aldı: “Suriye halkının onun rejimini tamamıyla istemediği gerçeği ile yüzleşmesi ve Suriye'nin çıkarı, halkın birliği için istifa etmesi gerektiği konusunda ona çağrıda bulunuyoruz. İnsanları şiddetle bastırmaya ve onların meşru isteklerini yerine getirmeyi tamamen reddetmeye devam eden Devlet Başkanı Esad rejimine karşı getirilecek AB yaptırımlarını aktif olarak destekliyoruz. Ülkelerimiz kendi insanına karşı acımasız askeri güce başvuran ve bu durumdan sorumlu olan Devlet Başkanı Esad'ın meşruiyetini kaybettiğine ve daha fazla ülkeyi yönetemiyeceğine inanıyoruz.”
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com