“Esas hesaplaşmanın yapılacağı yer, sendikalar kanunu'dur”

“Esas hesaplaşmanın yapılacağı yer, sendikalar kanunu'dur”
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, iktidarın anayasa değişikliğiyle 12 Eylül ile ilgili hesaplaşmayı savunduğunu belirterek, "Esas hesaplaşmanın yapılacağı yer, 12 Eylül generallerinin yürürlüğe koyduğu Sendikalar Kanunu'dur" dedi.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, iktidarın anayasa değişikliğiyle 12 Eylül ile ilgili hesaplaşmayı savunduğunu belirterek, 'Esas hesaplaşmanın yapılacağı yer, 12 Eylül generallerinin yürürlüğe koyduğu Sendikalar Kanunu'dur' dedi.
DİSK, Türk Harb-İş ve Kent Konseyi tarafından Büyükşehir Belediyesi Taşbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Çalışanlar açısından anayasa paketi ve referandum' konulu panele katılmak üzere Eskişehir'e gelen Çelebi, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'i ziyaret etti. Ziyaret sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Çelebi, toplu görüşmelerle ilgili şu anda çok abartılı bir beklenti içine girmenin mümkün olmadığını söyledi. Süleyman Çelebi, 'Çünkü toplu sözleşme
hakkının olabileceği bir düzen, ancak grev hakkının, yaptırımın olduğu bir süreçtir. Şu andaki, tamamen bir görüşme sürecidir. İyi niyet görüşmesinin ötesine geçmeyen bir süreç şu anda yürümektedir. Dolayısıyla buradan büyük bir beklenti içine girmek yanlıştır. Bundan sonrası için de yanlıştır. Çünkü, getirilen yeni anayasal düzende bir toplu sözleşme süreci asla söz konusu değildir. Eğer anayasa değişikliği kabul edilirse bunun birçok uygulamasını hep beraber göreceğiz' diye konuştu.
Sendikal hak ihlallerinde kara listeye alındığını öne sürdüğü Türkiye'de, sendikal yapı, hak ve özgürlüklerin stardartlara uygun düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Çelebi, 'Hem kamu çalışanları hem de işçiler açısından yeni bir sendikal düzene, sendikal anayasaya ihtiyaç var. İktidarın bir yandan 12 Eylül düzeninin yeniden yapılandırıldığına ilişkin beyanları var. 12 Eylül ile ilgili hesaplaşmayı söylüyor. Esas hesaplaşmanın yapılacağı yer, 2821, 2822 sayılı Sendikalar Kanunu'dur. Halen bu kanunlar, 12 Eylül generallerince yürürlüğe konulan kanunlardır. Bu kanunlar değişmedikçe Türkiye'de örgütlü toplum oluşturulması asla söz konusu değildir. Şu anda bu kadar etkinleşecek bir sürece sendikaların ciddi bir mücadele koymadan tamamen referandum odaklı bir gündem değişikliğinde, sürecin böyle 'evet-hayır' ilişkisinin çok da ötesine geçmeyen bir noktada ayrışması, bu konuda ortak bir irade konulmaması da bu süreci kilitleyen noktadır' ifadelerini kullandı.
Çelebi, daha sonra kendisiyle birlikte 20. dönem CHP Kocaeli milletvekili Bekir Yurdagül ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Sezer'in de konuşmacı olarak katıldığı panele katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com