Eşcinsel İlahiyatçı Sınıfını Geri İstiyor!

Eşcinsel İlahiyatçı Sınıfını Geri İstiyor!
42 yaşındaki din öğretmeni Zafer Hoca 10 yıldır yasal mücadelesini veriyor. Sonuç hüsran, istikamet AİHM...

Din öğretmeni Zafer Hoca (42) eşcinsel olduğu ortaya çıkınca meslekten ihraç edildi. İlköğretim öğretmenlerini bağlayan yasadaki iffetsizlik maddesine dayandırılarak. 10 yıldır yasal mücadele veriyor. Sonuç hüsran. İstikamet AİHM.

Radikal'den Ezgi Başaran'a konuşan Zafer Hoca şunları anlatıyor:

Yani şimdi siz hangi gerekçeyle meslekten atıldınız?

1702 sayılı ilk ve orta tedrisat muallimlerinin terfi ve tevziyeleri hakkındaki kanunun 27/1'inci maddesine dayandırdılar. Yani iffetsizlikten. İffetsizlik kavramı oraya o kadar muğlak biçimde yazılmış ki… Eşcinsellik de anormal cinsel ilişki ve iffetsizlik olarak kabul edilmiş. Tebligatta da böyle yazıyordu.

Hakkınızda bir şikayet var mıydı, velilerden, öğretmen arkadaşlarınızdan. Tek sebep eşcinsel olmanız mı?

Asla bir şikâyet yok, anlatıyorum ya. Benim talebeye karşı böyle bir şeyim olmasını tahayyül bile edemem. Sapkınlık olarak görürüm. Kimsenin huzurunu da bozmadım. Benim evimin önünde bekleyip, bana şantaj yapan kişi değil mi asıl suçlu olan? Kendi halimde yaşayıp gidiyordum bu olaydan önce. Ben sadece eşcinsel olduğum için atıldım, zaten ellerindeki tek kanıt benim bu kimliğimi kabul ettiğimi söyleyen imzalı beyannamem.

Sonra ne yaptınız?

İki yıl sokakta yaşadım. 10 yıldır bunun yasal mücadelesini veriyorum. Avukat parası için annemin bileziklerini sattım. En son, karar düzeltme dilekçesini hukuk kitaplarına bakarak kendim yazdım çünkü avukat için maddi durumum kalmadı.

Din öğretmeni olmak niye bu kadar önemli sizin için, başka bir iş de bulabilirdiniz?

Denedim, yapamadım. Ayrıca mesleğim bu. Çok seviyorum anlatamam. Üniversite sınavında tercihlerimin tamamı ilahiyat fakülteleriydi. Mesleğimi icra etmeme engel olacak hiçbir şey yapmadım. Heteroseksüel olmayı, çoluk çocuklu bir aile kurmayı çok arzulayan bir insanım. Bunu başarabilen birçok eşcinsel arkadaşım oldu fakat ben denememe rağmen muvaffak olamadım. Uzun süre tedavi olabileceğim bir merkez var mı diye bile araştırdım.

Kendinizle de barışmıyorsunuz bir türlü anladığım kadarıyla?

Yeni yeni kabullendim ki ben buyum. Din konusundaki ikilemlerimi de aştım. Kuran bugünkü anlamıyla eşcinselliği cezalandırmıyor. Kuran'ın cezalandırdığı Lut kavminin işlediği suçtur ki o, eşcinsellik değil, tecavüzdür. Mesela bu konuda Fethullah Hoca'nın da bir sözü vardır: Bazı insanlarda hemcinsine karşı alaka bulunabilir ama eğer nefsine hâkim olursa çok yüksek mertebelere ulaşır. Yani Allah'la muhasebemde gönlüm rahat. Ama dünyaya küskünüm, 10 yıldır hayatımda iyi giden hiçbir şey olmadı.

Ailenizle aranız nasıl?

Ağabeylerim benimle küstü 10 yıl önce. Ablalarım konuyu biliyor ama yüz göz olmuyor. Pek parlak değil hayatımın bu kısmı da.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com