Eşcinseller için tarihi hafta

Eşcinseller için tarihi hafta
ABD’de Yüksek Mahkeme’nin bu hafta ele alacağı iki dava, eşcinsel hakları açısından tarihi bir önem taşıyor.

Amerikalı eşcinseller, duruşma salonuna girebilmek için günler öncesinden sıra beklerken Amerikan Yüksek Mahkemesi kararını emsal alacak kesimler de nefesini tutmuş bekliyor.
 
Haftanın ilk davası dün görülmeye başlandı. Dokuz yargıcın önüne gelen dosya ise California yargısının 2008’de eşcinsellerin evlenmesini serbest bırakmasından birkaç ay sonra “Teklif 8” adı verilen bir referandumda, California halkının eşcinsel evliliğini yasaklamasının anayasal olup olmadığı meselesiydi. Mahkeme şuna karar verecek: Bir eyaletin kendi kendini yönetme hakkı, bu hakkın bireysel haklarla çelişebildiği durumlarda da geçerli midir?
 
Bugün görüşülecek ikinci davada ise New Yorklu eşcinsel Edith Windsor, eşinin ölümünün ardından heteroseksüellerin aksine yüklü vergi ödemek zorunda kaldığını öne sürerek haksızlığa maruz kaldığını savunuyor.  Windsor, New York Eyaleti’nde yasal olan eşcinsel evliliğin federal düzeyde kabul görmemesinin bireysel bir mağduriyete yol açtığını, bu nedenle Amerikan Kongresi’nin 1996’da çıkardığı evliliği kadın ile erkek arasında yapılan bir akit olarak gören yasanın (Doma) Anayasa’ya aykırılıktan iptal edilmesini istiyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com