"Esed rejimi kimyasal silahların çıkarılmasında ayak sürüyor"

Esed rejimi kimyasal silahların çıkarılmasında ayak sürüyor
İngiltere Dışişleri Bakanı Hague:

LONDRA (AA) - İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Esed rejiminin kimyasal silahların Suriye'den çıkarılması konusunda ayak sürüdüğünün açık olduğunu belirterek, "Suriye'nin kimyasal stoğunun sadece yüzde 11'i şimdiye kadar ülkeden çıkarıldı. Yavaş ilerleme kabul edilemez" dedi. 

Hague, İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda Suriye, Ukrayna ve İran'la ilgili açıklamalarda bulundu. 

Suriye'ye yardım tasarısının Birleşmiş Milletlerde (BM) kabul edilmesiyle ilgili duyduğu memnuniyeti dile getiren Hague, karar tasarısının kabulünün önemli olduğunu ancak uygulanmasının daha da önemli olacağını belirtti. 

Ülkesinin Suriye halkına şimdiye kadar 600 milyon sterlin yardımda bulunduğuna dikkati çeken  Hague, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her ay yaklaşık 5 bin Suriyeli ölüyor. 500 bini kuşatma altındaki bölgelerde. Varil bombalamalarına devam ediliyor. BM, bu yılın sonuna kadar 4 milyon Suriyeli mülteci olmasını bekliyor. Esed rejiminde, BM Güvenlik Konseyinin talep ettiği siyasi geçişe müzakere yönünde hiçbir isteklilik işareti bulunmuyor. Cenevre-2 görüşmeleri 15 Şubat'ta, hiçbir anlaşma olmadan sona erdi. 

Esed rejimine destek veren Rusya ve İran hükümetleri, bu sürecin ciddiye alınması ve siyasi anlaşmaya varılması konularında rejime baskı yapmalı. Rejimin kimyasal silahların Suriye'den çıkarılması konusunda ayak sürüdüğü açıktır. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütüne (OPCW) göre, Suriye'nin kimyasal stoğunun sadece yüzde 11'i ülkeden çıkarıldı. Rejim, kimyasal silahların tümünün çıkarılması için son tarih olan 5 Şubat'ı geçirdi. Bu, imha operasyonunun aylarca ertelenmesine neden oluyor ve son imha tarihi olan 30 Haziran'ı riske sokuyor. Yavaş ilerleme kabul edilemez." 

- Hague, Kiev'i ziyaret edecek 

Ukrayna'da yaşanan son olaylara da değinen Hague, bu ülkede anayasal reforma, siyasi kültürde gelişmeye, özgür seçimlere ve yolsuzlukların son bulmasına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Ukrayna'daki yeni hükümetin uzlaşmacı olması gerektiğine işaret eden William Hague, uluslararası toplumun da yeni hükümetle işbirliği içinde çalışması gerektiğini dile getirdi. 

Hague, Ukrayna'daki ekonomik durumun çok ciddi olduğunu belirterek, durumu bugün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştüğünü söyledi.

Ukrayna ve diğer konuları ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmek üzere bugün Washington'a gideceğini dile getiren İngiltere Dışişleri Bakanı, Uluslararası Para Fonuyla (IMF) da görüşmeler yapacağını dile getirdi.

Ukrayna'ya mali desteğin yeni hükümet talep ettikten sonra hızlıca sağlanabileceğini aktaran Hague, yakın zamanda Kiev'i ziyaret edeceğini kaydetti.

Hague, şöyle konuştu:

"Uluslararası mali destek, koşullar olmadan ve nasıl kullanılacağına açıklık getirilmeden sağlanamaz. Ukrayna'da demokrasinin, insan haklarının ve hukukun üstünlüğünün sağlanmasını istiyoruz. Bu, Ukrayna için Rusya ve Avrupa Birliği arasında yaptığı bir tercih değildir, bu ülkeyi gelecek için demokratik yola koymaktır. Ukrayna halkının geleceğini belirlemede özgür olmalarını istiyoruz." 

İran konusunda ise William Hague, nükleer programla ilgili sonraki görüşmelerin martın ortasında Viyana'da yapılacağını belirtti.

Ülkesinin İran'la ilişkilerinin devam ettiğini ve İran'ın yerleşik olmayan maslahatgüzarının bugün Londra'da bulunduğunu kaydeden Hague, "İlişkilerimizi adım adım ve karşılıklı geliştirmeyi sürdüreceğiz" dedi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com