Eşek sütü için büyük yatırım!

Eşek sütü için büyük yatırım!
Kırklareli'nde 330 dönümlük alanda eşek çiftliği kuruldu.

Toplam 4 milyon liralık yatırım yapılacak çiftlikte eşek sütü üretimi yapılacak. Ailesinin maddi imkanlarıyla çiftliği kurduklarını belirten Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Ufuk Usta, eşek sütü üretimi ve satışı için izin başvurusunda bulunduklarını söyledi. Doç.Dr. Usta eşek sütünün anne sütüne en yakın içeriğe sahip olduğu belirtti.

Şu An 180 Eşek Var

2009 yılında başlanılan eşek çiftliği projesinde sona gelindi. Patoloji Uzmanı Doç.Dr. Ufuk Usta ve ailesinin öz sermayesi ile kurulan çiftlikte İç Anadolu, Trakya, Çanakkale, Balıkesir ve Uzunköprü?den toplanan 4 ile 10 yaş arasındaki dişi eşekler bir araya getirildi. Çiftlikte şu an 6 sıpa, 2 erkek damızlık eşek, 172 dişi eşek olmak üzere toplam 180 eşek bulunuyor.

Bin metrekarelik alanda başlanılan projenin 2012 yılının ikinci yarısına kadar 3 bin 500 metrekare kapalı alanda hizmet vermesi planlanıyor. İlk aşamada 350 dişi eşek ile çalışmalara başlanılacağını ve hedeflerinin gelecek yıl bin eşek olarak belirlediklerini belirten Ufuk Usta, aile şirketi olan Kırklareli Eşek Çiftliği’nde doğal danışman olarak hayvan sağlığı ve eşek beslenmesi yaptığını söyledi.

‘Eşek Bulamıyoruz’

Eşek sayısının gün geçtikçe azalması nedeniyle bulmakta zorlandıklarını belirten Doç.Dr. Usta, ‘Türkiye de eşek konusunda sağlık, bakım ve sürü yönetimi konusunda bilgili kişi ve kurum bulunmuyor. Türkiye de eşek bakımı, yönetimi ve sağlığını içeren hiçbir basılı kitapta yok. Bu eksikliği Amerika’dan getirttiğim iki kitap ile gidermeye çalışıyorum. Dünyada birkaç ülkede eşek üretimi ve eşek sütü üreticiliği yapılıyor. 2009 yılında başlanılan eşek çiftliği için bugüne kadar 2,5 milyon lira harcadık. Gelecek zaman içinde 1,5 milyon lira daha harcama yaparak toplam 4 milyon lira ile bin adet eşekten oluşan bir çiftlik kuracağız’ dedi. Doç.Dr. Usta sözlerini şöyle sürdürdü

Anne Sütüne En Yakın Süt Eşek Sütü

Usta, ‘Bilinen sütler içinde inek sütü, koyun sütü, keçi sütü var. Eşek sütünün anne sütüne en yakın içeriğe sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sütü gelmeyen annelerin en büyük tercihinin eşek sütü olduğunu, inek sütü ile beslenen küçük çocuklarda protein alerjisi gelişebildiğini, bu tür çocuklar için en ideal sütün eşek sütü olduğunu söyleyebiliriz. Eşek sütü sindirimi kolaylaştırır, şişmanlamayı engeller, en önemlisi de perhiz yapan kişilerin kullanması gerekmektedir. Eşek sütü, inek sütü ve diğer süt ürünlerine göre yağ oranının düşüklüğü nedeni ile sindirimi son derece kolay bir süttür.’ diye konuştu.(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com