Esenler Belediyesi Şehir Yazarları ve Akademisyenleri Toplantısı

Esenler Belediyesi Şehir Yazarları ve Akademisyenleri Toplantısı
Başbakan Erdoğan: (1)- "İstanbul'a belediye başkanı olduğum zaman, İstanbul'da benden önceki belediye başkanı arkadaşlarımızın verdiği emsal neydi biliyor musunuz? 15... 13-15 emsalin verildiği bir şehir, betondan başka ne olur? Ve o zaman 3'e

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da belediye başkanı olduğu zaman, kendisinden önceki belediye başkanlarının şehre 13-15 emsal verdiklerini, kendilerinin de bunu 3 emsale indirdiklerini belirterek, "Şimdi, aldığım bazı haberler ve yaptığım incelemelerde de şunu görüyorum; şimdi de maalesef, kusura bakmayın açık konuşacağım, açlar, oburlar, duymayanlar, bu üç emsali, arkadan, sağdan, soldan nasıl dolanarak, plan notlarıyla oynamak suretiyle 'beşe, altıya, yediye çıkarabiliriz' bunu yapıyorlar. Ve plan notlarıyla, şu anda buralara bunu tırmandırabiliyorlar. İşte bunlar şehirlere maalesef ihanet ediyorlar ve şehrin ruhu üzerinde oynuyorlar" dedi.

Erdoğan, Ramada Plaza Tekstilkent'te düzenlenen Esenler Belediyesi Şehir Yazarları ve Akademisyenleri Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Hacı Bayram Veli, Kerrem Allahu Sırrıhu Hazretleri, o güzel şiirinde, bize şehir ile ilgili çok manalı bir istikamet çiziyor. Diyor ki; Hacı Bayram Veli 'Nagihan bir şehre vardım / Onu ben yapılır gördüm / Ben dahi bile yapıldım / Taş ve toprak arasında...' Hacı Bayram Veli Hazretlerinin şehre yüklediği mana, esasen, bizim medeniyetimizin şehir tasavvurunun da manasını oluşturur" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Allah'u Teala'nın, iki cihan arasında, yani dünya ile Ukba arasında bir şehir yarattığını, o şehrin, gönül olduğunu anlatarak, gönlün bir şehir kadar büyük olduğunu, gönül ve şehrin, her an yapılan, inşası her an devam eden, sürekli değişen, halden hale giren yapılar olduğunu kaydetti.

Kendilerinin mana dünyasında, şehir ve insanın birbirini inşa eden, birbirinin aynası olan varlıklar olduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"İnsan şehri inşa eder, şehir de insanı… Şehir neyse, insan da odur, insan neyse, şehir de aynen odur… Her ikisi de insan da şehir de topraktan gelmişlerdir. İnsan, topraktan yaratılmıştır ama insana baktığınızda toprak değil, beden görürsünüz. Gönül gözüyle bakabilirseniz, ruhu görürsünüz, canı görürsünüz. İşte aynı şekilde, şehir de bir toprak yığını, taş yığını, beton ve asfalt yığını değil, adeta ruhu olan, adeta canı olan, tıpkı insan gibi yaşayan bir varlıktır. İnsandan ruhu aldığınızda geriye nasıl bir et yığını, kemik yığını kalırsa, inanın, şehirden de ruhu aldığınızda, geriye sadece bir toprak yığını kalır."

- "Şehri yansıtan o ince ruhu yeniden inşa etmenin peşindeyiz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, medeniyetlerinde, şehrin derin manalara sahip olan, hakikatle bağ kuran bir varlık olduğunu söyleyerek, tarih içinde, bu manalardan yola çıkarak şehirlerin imar edildiğini, her bir şehrin medeniyetlerinden beslendiği kadar medeniyetlerini de şekillendirdiğini ifade etti.

"Medine'den Mekke'ye, Kahire'den Şam'a, Bağdat'tan İstanbul'a, Saraybosna'dan Kurtuba'ya kadar, insanlık tarihinde müstesna yerleri olan şehirler kurulmuş, bu şehirler dünyaya istikamet çizmişlerdir" diyen Erdoğan, şehir kültürü ve şehir medeniyeti bakımından ihtişamlı bir tarihe sahip olduklarına dikkati çekti.

Erdoğan, geçmişin ihtişamı üzerine değil, bugün ve yarınlar hakkında bazı düşüncelerini paylaşmak istediğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Tarihte, Konya gibi, Bursa, Edirne gibi gerçekten ihtişamlı şehirler inşa ettik. İstanbul gibi, bütün dünyanın maşuku olan, bütün dünyanın hayranlık duyduğu bir şehre sahibiz. Şehir tarihi kadar, çok ciddi bir şehir kültür birikimine de sahibiz. Cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet, bildiğiniz gibi, 'Hüner, bir şehir bünyad etmektir / Reaya kalbin abad etmektir' demişti. Evet… Biz böyle gönül mimarlarına, gönül fatihlerine sahibiz. Başta Mimar Sinan olmak üzere, tarihe ve medeniyetimize muhteşem iz ve eserler bırakmış ustalara sahibiz. Ancak, biraz önce de ifade ettim, şehir ve insan birbirinin aynasıdır. Biz bugün, insanımızı yansıtan o şehirleri, şehri yansıtan o ince ruhu yeniden inşa etmenin peşindeyiz."

- "Şehrin ruhu üzerinde oynuyorlar"

Başbakan Erdoğan, dünyanın çok hızlı değiştiği, ekonominin, ticaretin, sanayinin şekil değiştirdiği, özellikle de nüfusun katlanarak arttığı bir çağda yaşandığını belirterek, şunları söyledi:

"1900 yılında, yani bundan 114 yıl önce, İstanbul'un nüfusu yaklaşık 1 milyondu. Şu anda yaklaşık 15 milyon kişinin yaşadığı bir İstanbul var. Bir asır önce Ankara'nın nüfusu, yaklaşık 40 bin kişiydi, şu anda 5 milyon kişinin yaşadığı bir Ankara var. Şehirlerimiz, çok hızlı şekilde büyüdü ama maalesef kontrolsüz şekilde büyüdü. Şehir kültürümüz, şehirlere yüklediğimiz mana, medeniyetimizdeki o ruh, o incelik, o mimari estetik, ne yazık ki büyüyen şehirlerimizde göz önünde tutulmadı, ikinci plana atıldı. İstanbul'a belediye başkanı olduğum zaman, İstanbul'da benden önceki belediye başkanı arkadaşlarımızın verdiği emsal neydi biliyor musunuz? 15... 13-15 emsalin verildiği bir şehir, betondan başka ne olur? Ve o zaman 3'e indirme kararını verdiğimde, çok ciddi eleştiriler aldım ama karalıydım. Ve biz onu 3'e indirdik. Şimdi, aldığım bazı haberler ve yaptığım incelemelerde de şunu görüyorum; şimdi de maalesef, kusura bakmayın açık konuşacağım, açlar, oburlar, duymayanlar, bu üç emsali arkadan, sağdan, soldan nasıl dolanarak, plan notlarıyla oynamak suretiyle 'beşe, altıya, yediye çıkarabiliriz' bunu yapıyorlar. Ve plan notlarıyla şu anda buralara bunu tırmandırabiliyorlar. İşte bunlar şehirlere maalesef ihanet ediyorlar ve şehrin ruhu üzerinde oynuyorlar."

(sürecek)

Muhabir: Kerim Gülbetekin
Yayınlayan: Nurettin Coşkun

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com