Eşinden devraldığı muhtarlığı 23 yıldır sürdürüyor

Eşinden devraldığı muhtarlığı 23 yıldır sürdürüyor
Antalya'nın ilk kadın muhtarı unvanını taşıyan Muazzez Kaval, eşinden devraldığı görevi 23 yıldır aralıksız sürdürüyor- Kaval'ın muhtarı olduğu Meltem Mahallesi'nin nüfusu, aradan geçen 23 yılda 300 kişiden 30 bine ulaştı- Yeniden muhtarlığa a

Antalya'nın ilk kadın muhtarı unvanını taşıyan Muazzez Kaval, eşinden devraldığı görevi 23 yıldır aralıksız sürdürüyor.

Antalya'nın merkez ilçelerinden Muratpaşa'nın Meltem Mahallesi sakinlerinden 53 yaşındaki Muazzez Kaval'ın eşi Arif Kaval, 1989 yılındaki yerel seçimlerde birinci aza oldu. Seçimden kısa süre sonra muhtarın çalışmak üzere yurt dışına gitmesi üzerine Arif Kaval muhtarlık görevine getirildi. Bu dönemde Muazzez Kaval, muhtarlık işlerinde eşine yardımcı olmaya başladı. Eşinin işleri nedeniyle muhtarlıkla fazla ilgilenememesi nedeniyle Kaval, mahallenin gerçek muhtarı gibi görev yaptı.

Kaval, 1991 yılındaki yerel seçimlerde çevresinin de desteği üzerine muhtarlığa aday oldu. Seçimlerde rakiplerini geride bırakarak muhtarlığa seçilen Kaval, aradan geçen 23 yıldır girdiği seçimleri kazanarak görevini aralıksız sürdürüyor. Kentin ilk kadın muhtarı da olan Kaval, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde yeniden aday.

- "Muhtar olmak hiç aklımda yoktu"

Muhtar olmayı hiç düşünmediğini, eşi ve mahalle sakinlerinin desteğiyle ara seçimlerde muhtarlığa aday olduğunu anlatan Muazzez Kaval, aradan geçen 23 yıldır yapılan tüm seçimlere katılarak kazandığını ve görevini aralıksız sürdürdüğünü söyledi.

Kaval, şöyle konuştu:

"Mahalle sakinleri bir kadının muhtar olmasını yadırgamadı. Mahallem aydın, öğrenimi yüksek, memur ve işçilerin yaşadığı bir yer olduğu için hiç tedirginlik hissetmedim. Muhtar olduğumda 30 yaşındaydım. Şimdi 53 yaşındayım. Benim için çok güzel bir deneyim oldu. Hep olumlu tepkiler aldım. Bayan arkadaşlarıma da öncü oldum. Bir kadının bu işi çok iyi yapabileceğimi kanıtladım. Şimdi Antalya'da 6 kadın muhtar var. Meltem Mahallesi'ni en iyi şekilde temsil ettiğimi düşünüyorum. Bir kadın muhtar olarak mahalle sakinleri ile de iyi anlaşıyorum."

Kaval, muhtarlığı severek yaptığını, göreve devam etmek istediğine dikkati çekerek, bu nedenle yeniden aday olduğunu kaydetti. "Bu görevi yapabilmek sevgi işi. Bu işin maddi ve manevi getirisi yok" diyen Kaval, işi nedeniyle eşi ve oğluyla bugüne kadar hiç tatile çıkmadığını söyledi. Ailesinden biri vefat etse cenazeye bile gidemediğini ifade eden Kaval, "Görevimde maddi, manevi çok sıkıntı yaşadım. Hala sıkıntıya girsem de yılmıyorum, görevimi en güzel şekilde yapmak için tekrar adayım. Her dönemde rakiplerim oldu ama her seçimi kazandım" diye konuştu.

Kaval, mahalle sakinleri ile aralarında adeta bir sevgi yumağı oluştuğunu ifade ederek, "Kiminin ablası, kiminin bacısıyım. Aramızda çok güzel bir dostluk var. Onlardan kopmamak için bu işi devam ettiriyorum" dedi.

- Kendisinden sonra yakınlarından 3 kişi muhtar oldu

Kendisinden sonra yakınlarından 3 kişinin muhtar olduğuna da belirten Kaval, "Ben muhtar olduktan sonra eşimin ailesinden 3 muhtar çıktı. Onlar Konyaaltı ilçesinde muhtarlık yapıyor ve hepsi erkek" diye konuştu.

Kaval, Meltem Mahallesi'nin nüfusunun ilk seçildiğinde 300 kişi olduğunu, bugün ise 30 bine ulaştığını sözlerine ekledi.

Mahallede 20 senedir taksicilik yapan Aşur Köse ise bir kadının muhtar olmasını yadırgamadığını, görevi erkeklerden daha iyi yerine getirdiğini söyledi. Mahalle sakinlerinden Hatice Ayan da kadın muhtarın mahalle için şans olduğunu ifade ederek, Muazzez muhtarın kendilerine anne şef ile yaklaştığını kaydetti.

Muhabir: Orhan Kuzu
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com