Eşini öldürene hapis yerine 'tedavi'

Eşini öldürene hapis yerine 'tedavi'
Adana'da eşi 40 yaşındaki Filiz Akar'ı öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan 44 yaşındaki Y. A.'a, akli dengesinin yerinde olmadığı saptanınca 'hapis' yerine 'tedavi cezası' verildi.

Merkez Çukurova İlçesi'ne bağlı Belediye Evleri Mahallesi'nde, 6 Nisan 2011'de meydana gelen olayda, iddiaya göre psikolojik rahatsızlığı bulunan Y. A., saat 05.00 sıralarında, 3 aylık bebeklerinin altını değiştirmek için kalkan eşi Filiz Akar'la tartışmaya başladı. Y. A., kendisine komplo kurduğundan şüphelendiği eşine bulundurma ruhsatlı tabancasıyla ateş etti. Filiz Akar, başına ve sırtına isabet eden mermilerle olay yerinde öldü.

Olayın ardından polisi arayarak, "Eşimi öldürdüm" diyen Y.A., adrese gelen ekiplere, kucağında bebeği, elinde tabanca ile teslim oldu. Nöbetçi mahkemece tutuklanan Akar hakkında, 'eşini öldürmek' suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Y. A., yaklaşık 18 ay süren yargılamanın ardından 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar duruşmasına çıktı. Mahkeme başkanı, daha önce de İstanbul Adli Tıp Kurumu 4'üncü İhtisas Kurulu'nun akli dengesinin yerinde olmadığı yönünde rapor verdiği Y. A.'a İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu tarafından da aynı yönde rapor verdiğini açıklayarak dosyaya koydu.

Rapora karşı görüşü sorulan Y. A., "Ben tedavi görmek istiyorum. Ruhsal sıkıntıdan kurtulmak istiyorum. Karara saygılıyım. Adaletinize güveniyorum" dedi.

BANA GARİP GARİP BAKIYORLARDI

Y. A., daha önceki savunmasında da eşi tarafından kendisine tuzak kurulduğunu iddia ederek şunları söylemişti:

"Eşimin yaptığı yemekleri yediğim zaman uykum geliyor ama uyuyamıyordum. Ben bakkal çalıştırıyorum. İşyerime tanımadığım insanlar gelip, gidiyordu. Bana garip garip bakıyorlardı. 'Bebek nasıl?' diye soruyorlardı. Ben de bebeğin benden olmayabileceğini ima ettiklerini düşündüm. Her gelen 'Bebek nasıl?' diyordu. Eşim beni arayıp, eve çağırıyordu. Eve geldiğimde bebeğe bir şeyler yapıyor, bebek de ağlıyordu. Bana bebeğin mamasının bittiğini ve gidip almamı söylüyordu. Mamayı alıp geldiğimde ise yedirmiyordu. Ben kendimi tehlikede hissettim. Olay günü de eşim sırt çantasını hazırlamıştı. Ses üzerine uyandım. Eşimle tartıştık. Karyolanın altındaki silahı çıkartıp, ateş ettim. Eşim mutfağa doğru kaçıyordu."

DELİ NUMARASI YAPIYOR

Öldürülen Filiz Akar'ın annesi 61 yaşındaki Anna Işık ise sanığa verilen raporlara itiraz ederek "Olaydan hemen sonra polisi, sonra da akrabalarını aramış. Deli insan nasıl arasın? Deli numarası yapıyor" deyip, sanığa dönerek "Kızımı öldürdün, katil" diye bağırdı.

Kızının öldürülmeden 3 gün önce kendisini telefonla aradığını belirten Işık, "Kızım bana, 'Anne silahla eve geliyor. Mermiyi namluya sürüyor, sonra da silahı yastığın altına koyuyor. Benlik bir durum yok' demişti. Kızım öldürüldüğü gün de bana gelecekti" diye konuştu.

Mahkeme heyeti, verilen raporlar doğrultusunda, Y.A.'a akıl sağlığının yerinde olmaması nedeniyle TCK'nın 32/1'inci maddesine göre ceza vermedi. Akar'ın, yüksek güvenlikli bir sağlık kurumunda koruma ve tedavi altına alınmasına karar verdi. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com