Eşini Soma'da kaybetti, madenci çocukları için endişe ediyor

Eşini Somada kaybetti, madenci çocukları için endişe ediyor
Soma'daki maden faciasında eşini kaybeden kadın, madenci iki çocuğunun da aynı kaderle karşılaşmasından korkması nedeniyle evlatlarının ocağa girmesini istemiyor

ZONGULDAK (AA) - Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybeden 48 yaşındaki Ali Kilit'in eşi Naide Kilit, madenci iki çocuğunun da babasıyla aynı kaderle karşılaşmasından korktuğu için evlatlarının artık ocağa girmesini istemiyor. 

Emekliliğine rağmen madende çalışmaya devam ettiği sırada yaşanan faciada hayatını kaybeden Kilit'in eşi 4 çocuk annesi Naide Kilit, izin günü olması nedeniyle babasıyla ocağa girmeyen oğlu Muhammed (27) ile farklı bir firmada çalışan diğer çocuğu Adem (23) için endişe ediyor.

Anne Kilit, yaptığı açıklamada, yıllar önce Soma'ya yerleştiklerini, eşinin, facianın yaşandığı gün işe stresli ve huzursuz gittiğini hissettiğini söyledi.

Acılarının çok büyük olduğunu anlatan Kilit, "Eşimi madende kaybettim. 3 oğlumdan ikisi de madenci. O gün eşimle aynı ocakta çalışan oğlum izinliydi, diğeri ise başka bir ocakta çalışıyordu. Ben şimdi bu çocuklarımı nasıl madene göndereyim? Evlatlarıma başka işler bulunmasını istiyorum. Devletimiz bize yardımcı olsun" diye konuştu.

- "Madene mecburuz"

Oğlu Muhammed Kilit de kendilerine başka bir iş bulunmadığı takdirde, tekrar madende çalışmaya mecbur olduklarını dile getirdi. 

En küçük kardeşinin üniversiteyi kazanmasına karşın maddi imkansızlıklar nedeniyle okutamadıklarını belirten Kilit, "Akrabalarımız hepsi madenci. Ekmek parası kazanmak için mecburen ölmeden toprağın altına giriyoruz. Bundan şikayetçi değiliz ama biz de dışarıda çalışmak isteriz.  Benim babam ekmek parası için öldü. Ben onunla gurur duyuyorum. Yetim kalan tüm çocuklar için üzülüyorum. Bu insanların ellerinden tutulsun" şeklinde konuştu.

Bir dönem babası ve ağabeyiyle aynı madende çalışan daha sonra işin ağır gelmesi nedeniyle başka firmaya geçen Adem Kilit de maden ocağı dışında bir işte çalışmak istediğini anlattı.

Babasını kaybettikten sonra madene girmekten korktuğunu vurgulayan Kilit, "Yarın bir gün benim ve ağabeyimin de başına benzer kaza gelebilir. Annem ne yapacak biz olmadan? Biz farklı bir iş bekliyoruz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com